Reklama

Reklama

Dziennikarz Interii Dariusz Jaroń z Nagrodą Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich ogłosiło laureatów 25. edycji konkursu o Nagrody SDP na najlepsze prace w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Wśród uhonorowanych znalazł się dziennikarz portalu Interia Dariusz Jaroń.

Dariusz Jaroń z Interii otrzymał nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o tematyce sportowej. 

"Fantastyczne splecione wątki. To jest gotowy scenariusz na film. Nie można w lepszy sposób przedstawić historii splatającej się ze współczesnością" - powiedział w laudacji dla Dariusza Jaronia Przemysław Babiarz, dziennikarz TVP.

"Bardzo dziękuję za docenienie pracy nad reportażem i wkład w przypomnienie losów pierwszych polskich himalaistów, szczególnie mi bliskich. Korzystając z okazji zdradzę, że wraz z wydawnictwem Marginesy pracuję nad dłuższą - książkową wersją ich historii" - zapowiedział nagrodzony.

Reklama

"Wierni skale. Historia ściśle tajna". Przeczytaj nagrodzony tekst Dariusza Jaronia

W tegorocznej edycji SDP przyznała nagrody i wyróżnienia w 13 kategoriach tematycznych.

Główną Nagrodę Wolności Słowa (oraz dodatkowo 20 tys. zł), przyznawaną przez Zarząd Główny SDP, dotyczącą publikacji w obronie demokracji i praworządności, demaskujących nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka otrzymali: Michał Król i Maciej Grabysa za reportaż "Prześladowani zapomniani - Uwolnić Asię Bibi" w TVP 1 i TV Trwam w latach 2014-17 oraz ks. Roman Sikoń i Michał Król za materiał pt. "Modlitwa o pokój" w TV Trwam wyemitowany 14 kwietnia 2017 r.

Jedną z nagród specjalnych "Laur SDP" otrzymał ks. Marek Gancarczyk, były redaktor naczelny Gościa Niedzielnego. "Laur SDP" jest wyrazem najwyższego uznania dla autorów zawodowych, etycznych, najwyższej klasy profesjonalizmu.

W 25. edycji nie przyznano Nagrody Watergate, którą dziennikarze otrzymują za najlepsze prace z zakresu dziennikarstwa śledczego. Przyznano cztery honorowe wyróżnienia. Pierwsze wyróżnienie otrzymali Dorota Kania, Robert Krauz i Anna Zapert za reportaż telewizyjny "Prawdziwa historia człowieka od reprywatyzacji M. Mossakowskiego" w Telewizji Republika.

Specjalne wyróżnienie

SDP przyznała specjalne wyróżnienie "Nagrodę Pamięci im. Jarosława Ziętary", które otrzymał Komitet Społeczny im. Jarosława Ziętary. Został on uhonorowany za wznowienie śledztwa ws. zabójstwa Ziętary.

Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego - za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie - otrzymał Witold Repetowicz, za reportaż "Marazm i nadzieja" wyemitowany w TVP Info oraz reportaż z Syrii w Serwisie Zagranicznym PAP.

Za publikację na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza otrzymała Dagmara Drazga, autorka reportażu telewizyjnego "Wiersz jest drogą", wyemitowanego w TVP3 Katowice.

Agnieszka Czyżewska-Jacquemet otrzymała Nagrodę im. Janusza Kurtyki za audycję radiową "Na kłopoty Dulęba" - Polskie Radio Lublin.

"Dobrze, że jest ta nagroda. To już 8 lat, jak nie ma Janusza Kurtyki. Pamiętamy i cały czas nam go brakuje. Wierzę, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich nie pozwoli umrzeć rzetelnemu dziennikarstwu i pomoże Instytutowi Pamięci Narodowej opowiedzieć o ważnych rocznicach, które są przed nami" - mówił prezes IPN dr Jarosław Szarek podczas wręczania nagrody.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznane zostały: Michałowi Muzyczukowi i Mikołajowi Nowosadowi za film "Sławik. Krótki film o człowieczeństwie" oraz Alicji Grembowicz za audycję "Arystokrata" w Programie Pierwszym Polskiego Radia.

Nagroda Specjalna Jury Głównego

Nagroda Specjalna Jury Głównego, ufundowana przez Dom Pracy Twórczej SDP w Kazimierzu, otrzymała Magda Grydniewska z Polskiego Radia Lublin za reportaż radiowy "Listy z Ravensbrueck".

Za dziennikarstwo ekonomiczne, Nagrodę im. Eugeniusza Kwiatkowskiego odebrał Tomasz Patora za materiał "Spłaca nieswoje długi" w programie "UWAGA!" telewizji TVN.

Dla redakcji mediów lokalnych za podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności Nagrodę im. Aleksandra Milskiego otrzymała redakcja BB z Bielska-Białej.  

Za reportaż radiowy "Majka" opowiadający o trudnej miłości matki do dziecka z wrodzonymi wadami, Nagrodę im. Stefana Żeromskiego odebrała Joanna Sikora z Polskiego Radia Białystok.

Nagroda im. Adolfa Bocheńskiego skierowana do młodych dziennikarzy (do 30. roku życia) - za wyróżniające się dokonania dziennikarskie otrzymał Mateusz Teska za reportaż "Komisja Michnika" wyemitowany 7 czerwca 2017 r. w TVP 1. Teska został zaatakowany przez publiczność podczas spotkania z Adamem Michnikiem w Gorzowie Wielkopolskim.

Dariusz Jaroń z Nagrodą im. Wierzyńskiego

Tekst o tematyce sportowej "Wierni skale. Historia ściśle tajna" opublikowany na łamach portalu Interia.pl autorstwa Dariusza Jaronia otrzymał Nagrodę im. Kazimierza Wierzyńskiego.

Fotoreporterzy zostali wyróżnieni w dwóch kategoriach - za fotografię społecznie zaangażowaną Nagrodę im. Erazma Ciołka otrzymał Tadeusz Koniarz, autor reportażu "Świat bez koloru" oraz za fotografię o tematyce sportowej Nagrodę im. Eugeniusza Lokajskiego przyznano Piotrowi Traczowi.

Fotografie można obejrzeć w Domu Dziennikarza (siedziba SDP) przy ul. Foksal w Warszawie.

Marcin Makowski za reportaż "Czarny śnieg" opublikowany w Tygodniku Do Rzeczy otrzymał Nagrodę im. prof. Stefana Myczkowskiego, przyznawaną za najlepsze publikacje o problemach ochrony środowiska. To wyróżnienie przyznawane jest również przez Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "Ekos".

Konkurs o Nagrody SDP promuje najlepsze niezależne dziennikarstwo i fotografię prasową. Nagradzane są nie osobowości dziennikarskie, a konkretne prace, dając tym samym wzorce dobrej publicystyki. Prace konkursowe gromadzi Pracownia Wolnego Słowa, działająca w ramach struktur SDP, która jest bazą archiwalną polskiego dziennikarstwa. W związku z konkursem Stowarzyszenie organizuje wystawę najlepszych prac fotograficznych, nominowanych do Nagrody im. Eugeniusza Lokajskiego i Nagrody im. Erazma Ciołka.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy