Reklama

Reklama

Dzień Ojca 2021. Jakie życzenia złożyć?

Dziś 23 czerwca, czyli Dzień Ojca. Święto, w którym możemy podziękować za wszystko, co dla nas robią nasi ojcowie oraz pokazać im, jak bardzo są dla nas ważni. W Dzień Ojca najważniejsza jest pamięć, dlatego - nie zapomnij - złóż życzenia. W specjalnych wpisach adresowanych do wszystkich ojców uczyniła to już para prezydencka i premier Mateusz Morawiecki.

Dzień Ojca jako pierwsi na świecie zaczęli obchodzić Amerykanie. W Stanach Zjednoczonych święto przypada w trzecią niedzielę czerwca (w tym roku był to 20 czerwca), a obchodzi się je od 1910 roku.

Pomysł na świętowanie dnia poświęconego ojcom i docenienie ich roli przypisuje się mieszkance miasta Spokane w stanie Washington, Sonorze Smart Dodd, której ojciec, weteran wojny secesyjnej, w pojedynkę wychował szóstkę potomstwa. Oficjalnie Dzień Ojca w USA został zatwierdzony aktem prawnym przez prezydenta Richarda Nixona w 1972 roku.

Dzień Ojca. Kiedy jest obchodzony?

Tego samego dnia co Amerykanie, czyli w trzecią niedzielę czerwca, Dzień Ojca obchodzą Brytyjczycy i Holendrzy. W Niemczech przypada on na dzień uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, czyli 40. dnia po Niedzieli Wielkanocnej. Tymczasem w Norwegii i Szwecji obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii 19 marca, a w Danii - 5 czerwca.

Reklama

W Polsce Dzień Ojca obchodzimy 23 czerwca. W naszym kraju święto zostało ustanowione w 1965 r.

Warto zapisać tę datę w kalendarzu: każdy tata z pewnością doceni pamięć i płynące prosto z serca życzenia. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.

Życzenia na Dzień Ojca

Świeci słońce, kwitną kwiaty

Bo już dzisiaj święto Taty!

A więc życzę serdeczności:

Zdrowia, szczęścia, pomyślności.

***

Dziś święto obchodzi najdroższy Tata,

niech los mu z kwiatów życie uplata,

niech nie da poznać żadnych trosk

i rzuci pod nogi pieniędzy stos.

***

Niech Ci się spełnią pragnienia,

Niech słonko zawsze Ci świeci

Przyjmij te skromne życzenia,

Od kochających Cię dzieci.

***

Kochany Tato - zacznę zwyczajnie,

że z Tobą w domu zawsze jest fajnie:

i w deszcz i w słotę, w smutku, w radości,

wspierasz i uczysz życia w miłości.

Dzisiaj za wszystko chcę Ci dziękować,

skromny bukiecik kwiatów darować.

Życzenia na Dzień Ojca od pary prezydenckiej

Z okazji Dnia Ojca życzenia wszystkim tatom złożyła już para prezydencka - Andrzej Duda oraz Agata Kornhauser-Duda. 

"Z okazji dzisiejszego wyjątkowego święta - Dnia Ojca - prosimy o przyjęcie najlepszych życzeń i gratulacji. Niech w domach Panów zagości atmosfera szczególnej radości, bliskości i serdeczności. Niech będzie to dzień, w którym najpełniej będzie można odczuć dziecięcą miłość, wdzięczność, szacunek i przywiązanie" - napisała para prezydencka na stronie prezydenckiej kancelarii.

"Najbardziej jednak życzymy Panom, sobie i wszystkim polskim rodzinom, aby trudy i problemy związane z epidemią skończyły się jak najszybciej" - dodano.

Dzień Ojca. Premier publikuje zdjęcia z dzięćmi

Dzień Ojca był tematem także jednego z wpisów na Facebooku premiera Mateusza Morawieckiego.

"Odpowiedzialność za rodzinę, to podstawowe zadanie każdego mężczyzny. Bycie ojcem jest olbrzymim wyzwaniem" - napisał premier.

W swoim wpisie wspomniał też swojego ojca - Kornela Morawieckiego. "My, Ojcowie, dzisiaj obchodzimy święto. W takich chwilach przypominam sobie moje kontakty z Ojcem, który uczył mnie jeździć na rowerku, wspinać po drzewach, ku utrapieniu Mamy, a potem stał się przewodnikiem intelektualnym w rozmowach i dyskusjach. I za to wszystko, dziękuję Ci Tato" - dodał szef rządu.

Wpis premiera Morawieckiego został opatrzony zdjęciami z dziećmi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy