Reklama

Dzień Nauczyciela. Już świętują! W tle możliwość zamknięcia szkół i pensje nauczycieli

W Białymstoku już świętują Dzień Nauczyciela. Około 190 nauczycieli odebrało w Auli Magna pałacu Branickich najwyższe odznaczenia państwowe, ministerialne i kuratoryjne. Obecny na uroczystości wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski odpowiadał na pytania dziennikarzy m.in. o to, jak długo potrwa nauka stacjonarna oraz wynagrodzenia nauczycieli.

Takie uroczystości w 2020 r. z powodu pandemii nie odbyły się - przypomniała podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka.

Dzień Nauczyciela. "Szkoła musi łączyć funkcję wychowawczą, edukacyjną i opiekuńczą"

Mówiąc o historii edukacji, wiceminister Dariusz Piontkowski zaznaczył, że zawsze odgrywała ona ważną rolę w przetrwaniu narodu.

- Dzisiejsza szkoła musi jednak łączyć tę funkcję wychowawczą, edukacyjną, ale także opiekuńczą. Sama nie jest w stanie oczywiście wychować młodych Polaków. Potrzebna jest tu współpraca z rodziną, ale także z instytucjami państwowymi - mówił Piontkowski.

Dodał, że ministerstwo edukacji stara się o to, aby pomoc państwa była "jak najbardziej efektywna", potrzebny jest także wysiłek ze strony uczniów i pomoc rodziców.

Reklama

Minister podkreślał, że pandemia pokazała ważną rolę szkoły, bezpośredniego kontaktu uczniów i nauczycieli.

- Nie możemy jednak zapomnieć, że ani komputer, ani żaden najnowocześniejszy program nie zastąpi bezpośredniego kontaktu nauczyciela, mistrza, wychowawcy ze swoim podopiecznym, ze swoim uczniem. Mamy nadzieję, że te kontakty będą jak najbardziej efektywne, a państwa praca będzie doceniana - mówił Piontkowski.

- Doceniana, ponieważ mam wrażenie, że na co dzień, większość z nas, widząc funkcjonującą szkołę, nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę ona odgrywa, dopiero czas epidemii chyba tak naprawdę uświadomił nam, jak ogromną rolę odgrywa szkoła i nauczyciele - kontynuował.

Jak długo szkoły będą otwarte?

Minister powtórzył, że resort chce, aby nauka była cały czas kontynuowana w formie stacjonarnej, także wiele innych państw przyjmuje założenie, aby - jeśli byłaby taka konieczność związana z pandemią - szkoły były zamykane w ostatniej kolejności.

- My zakładamy, że będzie to (nauka stacjonarna - przyp. red.) możliwe przez cały rok szkolny i miejmy nadzieję, że przez kolejne lata, o ile nie wydarzy się nic nadzwyczajnego - dodał Piontkowski.

W rozmowie z dziennikarzami Piontkowski, pytany o wyzwania dla edukacji na najbliższy czas, wskazał m.in. właśnie utrzymanie stacjonarnego trybu nauki. - Ale to także, o czym mówimy ostatnio, podniesienie wynagrodzeń nauczycieli, modyfikacja czasu pracy, co będzie wiązało się na pewno jeszcze z wielotygodniowymi rozmowami - dodał.

W ramach podlaskich obchodów Dnia Edukacji Narodowej, nauczyciele będą odbierać oznaczenia 15 października w Łomży i 18 października w Suwałkach.

14 października - Dzień Nauczyciela

Polski Dzień Nauczyciela został ustanowiony 27 kwietnia 1972 roku. Datę 14 października wybrano jako upamiętnienie rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej w 1773 roku.

Dzień Nauczyciela w różnych krajach jest obchodzony w różnych terminach. Na przykład w Czechach i na Słowacji wypada 28 marca, a w Hiszpanii 27 listopada.

Światowy Dzień Nauczyciela przypada natomiast 5 października i został ustanowiony pod patronatem UNESCO.

Po co obchodzimy Dzień Nauczyciela?

Święto ma za zadanie docenić rolę nauczycieli w procesie nauki i podkreślić, że jakość edukacji ma ścisły związek poziomem nauczycieli.


INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama