Reklama

Reklama

Dzień Czystego Powietrza. "Uruchomiliśmy razem z siecią Plus specjalną aplikację"

Dziś obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. Dokładnie rok temu zostało też powołane do życia Stowarzyszenie "Program Czysta Polska". - Uruchomiliśmy i udostępniliśmy razem z siecią Plus aplikację Czysta Polska. Jest darmowa, dostępna dla wszystkich - powiedział Stanisław Janowski, prezes Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie "Program Czysta Polska" świętuje dziś rok działalności. Podstawowe założenia Stowarzyszenia to informowanie, edukowanie i inspirowanie do działań, zachowań i postaw proekologicznych.

- Jesteśmy niezmiernie dumni, że przez ten rok udało nam się zainspirować 170 tys. osób. Dzisiejsza data jest nieprzypadkowa. Świętujemy dzisiaj, poza rocznicą, też Dzień Czystego Powietrza. Z tej okazji uruchomiliśmy i udostępniliśmy razem z siecią Plus aplikację Czyste Powietrze. Jest darmowa, dostępna dla wszystkich. Zachęcamy do pobrania i korzystania, sprawdzania jakości powietrza, a z drugiej strony do dbania o jakość powietrza. Ze swojej strony dziękujemy i zapraszamy wszystkich zainteresowanych ekologią i dołączenia do nas - powiedział Stanisław Janowski, prezes Stowarzyszenia "Program Czysta Polska".

Reklama

Dzień Czystego Powietrza obchodzony jest w Polsce od 2005 roku. Zanieczyszczenie powietrza jest jednym z największych problemów w Polsce, z każdym oddechem wciągamy do płuc pół litra powietrza, dlatego teraz przybliżymy, co tak naprawdę wdychamy. Polska ma jedną z najgorszych jakości powietrza w Europie. Dlaczego tak się dzieje?

Czym jest smog?

Główną przyczyna smogu jest tzw. niska emisja, która odpowiada za pojawienie się w powietrzu wielu szkodliwych substancji, jak:

- PM10 i PM 2,5, czyli cząstki zawieszone w powietrzu, zawierające substancje toksyczne, m.in metale ciężkie, dioksyny, furany, a wszystko to dostaje się do naszych dróg oddechowych, płuc i krwi;

- SO2, czyli dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka, jak i środowisko, to on odpowiada za kwaśne deszcze;

- NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową;

- metale ciężkie: rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom;

- benzo(a)piren - są to substancje rakotwórcze i powodujące silne zatrucia;

- dioksyny - związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów czy bezpłodności.

To, czym oddychamy, zależy tylko od nas

Jakie są źródła tych zanieczyszczeń, skąd się biorą w naszym powietrzu? Odpowiedź jest prosta. 

Gospodarstwa domowe odpowiadają za prawie połowę emisji pyłu zawieszonego, wynika to z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. W piecach, niestety, palimy nadal muł i miał, ale także zwykłe śmieci, w tym tworzywa sztuczne. Także palenie drewnem jest równie szkodliwe, jak węgiel.

Transport - smog powoduje nie tylko to, co leci z rur wydechowych, ale także pylenie wtórne, czyli drobinki z opon, klocków samochodowych oraz to, co leży na jezdni i unosi się w powietrze podczas jazdy. Jeśli chodzi o liczbę aut w Polsce, jesteśmy obecnie na 6. miejscu w Europie z wynikiem 23,4 mln aut.

Przemysł, głównie energetyka węglowa, zakłady huty, koksownie czy elektrownie cieplne.

Rolnictwo - zwłaszcza rolnictwo konwencjonalne, w UE odpowiada za 10 proc. emisji gazów cieplarnianych, największym problemem jest emisja metanu powodowana przez hodowle zwierząt gospodarskich.

To, czym oddychamy, zależy tylko i wyłącznie od naszych działań.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy