Reklama

Reklama

Dzieci z litewskich domów dziecka spędzają święta w Polsce

Grupa około 50 polskich dzieci z domów dziecka i ubogich rodzin na Litwie spędza święta Bożego Narodzenia u rodzin w Polsce. Ich przyjazd zorganizowało Stowarzyszenie "Otwarty Dom" z Białegostoku.

Grupa około 50 polskich dzieci z domów dziecka i ubogich rodzin na Litwie spędza święta Bożego Narodzenia u rodzin w Polsce. Ich przyjazd zorganizowało Stowarzyszenie "Otwarty Dom" z Białegostoku.

To 34. raz, kiedy stowarzyszenie zorganizowało taki przyjazd - poinformowała prezeska stowarzyszenia "Otwarty Dom" Irena Stankiewicz.

Dzieci, które zaprasza stowarzyszenie, są podopiecznymi domów dziecka w Podbrodziu i Niemenczynie, to również dzieci z ubogich rodzin z Bujwidz na Litwie, na których przyjazd zgadzają się ich rodziny bądź prawni opiekunowie.

Dzieci spędzają święta głównie u rodzin z województwa podlaskiego, ale też w Krakowie, Poznaniu czy Warszawie.

Stankiewicz mówiła, że dzięki temu przyjazdowi dzieci mogą "zobaczyć jak wyglądają najbliższe i najwspanialsze święta". Mówiła o żalu, że nie można zaprosić wszystkich dzieci, które tęsknią, chcą przyjechać i poczuć prawdziwe święta. "To jest często tęsknota za czymś często nieosiągalnym, żeby spędzić cudowne święta. To są marzenia, które staramy się spełnić" - dodała.

Reklama

Jak mówi inna członkini stowarzyszenia Anna Denkiewicz, dzieci bardzo czekają na ten wyjazd. "Większość z nich zawiązała już tutaj przyjaźnie, zaprzyjaźniły się z rodzinami, z dziećmi z rodzin, które je zapraszają" - dodała. Mówiła też, że dzieci opowiadają później innym o tych "niesamowitych przyjazdach do Polski", gdzie spędzają czas z rodzinami.

Ewa Tyburczy zaprasza do siebie polonusów od kilku lat; wcześniej była to dziewczynka, która obecnie jest już pełnoletnia, teraz to chłopiec, który w tym roku przyjechał ze swoją siostrą. Mówiła, że ma dwójkę swoich dzieci w podobnym wieku. Wśród planów świątecznych było wspólne ubieranie choinki i pieczenie ciast.

Dzieci zostaną w Polsce do 3 stycznia.

Głównym celem działania Stowarzyszenia "Otwarty Dom" z Białegostoku jest pomoc polskim dzieciom na Wschodzie. Przyjazdy do Polski organizuje ono od kilkunastu lat. Oprócz Bożego Narodzenia, dzieci zapraszane są też na święta Wielkanocne oraz na letni wypoczynek. Stowarzyszenie organizuje też pomoc materialną dla dzieci z Litwy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy