Reklama

Reklama

Dystrybucja węgla przez samorządy. Jak będzie działało nowe prawo?

- Niedawno weszła w życie ustawa o dystrybucji węgla, dlatego chcemy podsumować zasady funkcjonowania nowych przepisów - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

W konferencji na temat dystrybucji węgla przez samorządy udział wzięli rzecznik rządu Piotr Müller i podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Karol Rabenda. Tematem spotkania z mediami była podpisana w tym tygodniu przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa o dystrybucji węgla przez samorządy. 

 - Gminy mają trzy dni na ogłoszenie informacji o przystąpieniu do programu i muszą się zarejestrować na stronie cieplo.gov.pl. Wtedy spółki prześlą samorządom kontakt i umowy dotyczące dystrybucji węgla. Jesteśmy po serii spotkań z gminami, myślę, że będą jedynie pojedyncze przypadki gmin, które nie chcą brać udziału w tym modelu - wskazał Rabenda.

Reklama

Wiceminister aktywów państwowych wyjaśnił, że podczas serii spotkań z samorządami, które odbyły się w zeszłym tygodniu i wcześniej, około 90 proc. gmin zadeklarował chęć przystąpienia do tego procesu dystrybucji.

- Niektóre gminy nie chcą lub nie mogą uczestniczyć, wtedy podmiot prywatny na terenie danej gminy może wystąpić w roli tego ośrodka dystrybucyjnego - dodał.

- Średnie zużycie węgla na gospodarstwo to są trzy tony, więc jak deklarowaliśmy, węgiel będzie dostępny w zapowiadanych wcześniej cenach. Zaimportowaliśmy ok. 10 mln ton węgla - doprecyzował. - Zasób węgla będzie raczej rósł - dodał. 

Dystrybucja węgla przez samorządy

Zgodnie z założeniem ustawy gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel po maksymalnej cenie 1,5 tys. zł za tonę, a sprzedawać go mieszkańcom za maksymalnie 2 tys. zł za tonę.

Węgiel w preferencyjnej cenie będą mogły kupić osoby uprawnione do pobierania dodatku węglowego. By kupić tańszy węgiel od samorządu, konieczne będzie złożenie w swojej gminie wniosku o preferencyjny zakup węgla. Jeśli z kolei kupimy tańszy surowiec od sąsiedniej gminy lub podmiotu prywatnego, będziemy musieli pokazać zaświadczenie od włodarza naszej gminy, który poświadczy nasze uprawnienia.

Importerzy węgla będą mogli wystąpić o rekompensaty. Sprzedawaniem węgla samorządom zajmą się z kolei Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka.

W piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie komitetu węglowego pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego. Spotkanie dotyczyło skoordynowania działań w tym zakresie. 

Reklama

Reklama

Reklama