Reklama

Reklama

Duże zagrożenie pożarowe w lasach. Instytut wydał alerty

Nie mogło być inaczej. Fala upałów w Polsce wpłynęła na bezpieczeństwo w lasach. W poniedziałek najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach na zachodzie, północy i centrum kraju. Nieco lepiej jest na wschodzie Polski - tutaj Instytut Badawczy Leśnictwa (IBL) - wydał alert o średnim zagrożeniu pożarami.

Z mapy zagrożenia pożarowego lasów opublikowanej na stronie Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że w poniedziałek najwyższy poziom zagrożenia pożarowego prognozowany jest w lasach w przeważającej części województw: zachodniopomorskiego (bez zachodniej części), pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, łódzkiego, północy dolnośląskiego i śląskiego oraz mazowieckiego.

Na pozostałym obszarze, czyli głównie na wschodzie Polski, obowiązuje alert o średnim zagrożeniu pożarami. Tylko w woj. opolskim zagrożenie pożarami jest małe. Na południu kraju - czyli w południowych powiatach Małopolski, Podkarpacia, Śląska i Dolnego Śląska nie obowiązuje żaden alert.

Reklama

42 strefy prognostyczne

Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 42 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania.

Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama