Reklama

Drożyzna na A4. Kolejna podwyżka cen. UOKiK interweniuje

Kilka miesięcy po podwyżce opłat za przejazd autostradą A4 między Katowicami a Krakowem szykuje się kolejna. Od kwietnia za odcinek autostrady kierowcy będą musieli zapłacić 30 zł. Oznacza to, że kilometr jazdy będzie kosztował 50 gr, nie licząc ceny paliwa i amortyzacji pojazdu. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów chce wyjaśnień w tej sprawie.

Planowana podwyżka cen za przejazd autostradą A4 będzie przedmiotem postępowania prowadzonego przez UOKiK. 

- Zwrócimy się o wyjaśnienia do zarządcy autostrady, aby zweryfikować, czy nie mamy do czynienia z cenami nadmiernie wygórowanymi - poinformował prezes UOKiK Tomasz Chróstny w komunikacie. 

Urząd chce dowiedzieć się, jakie są przyczyny podwyżki opłat za przejazd na odcinku Katowice-Kraków oraz w jaki sposób "przedsiębiorca posiadający pozycję dominującą w zakresie zarządzania odcinkiem autostrady" ustala ceny i jak robił to w przeszłości. Ponadto poruszona zostanie kwestia prac remontowych i ich wpływu na kształtowanie cen i świadczoną usługę. 

Reklama

Nowe stawki za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków mają wejść w życie od kwietnia. 

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Kolejna podwyżka

Odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków liczy około 60 km. Za przejazd zapłacić musimy w dwóch punktach poboru opłat. Na każdej bramce obecnie wydać trzeba 13 zł. Oznacza to, że łączny koszt przejazdu w jedną stronę wynosi 26 zł. Po podwyżkach zapłacimy dwa razy po 15 zł, czyli łącznie 30 zł. 

- Doliczmy do tego koszty paliwa. Przy założeniu, że litr kosztuje około 6,5 zł, a nasz samochód na 100 km spali około 10 litrów benzyny, to podróż wyniesie nas około 65 zł. Oznacza to, że kilometr przejechany autostradą A4 będzie kosztował nas ponad złotówkę - informuje reporter Polsat News Bartosz Mokrzycki. Do tego należy doliczyć koszty eksploatacji auta. 

Reporter Polsat News przeanalizował również alternatywne połączenia na trasie Katowice-Kraków. 

Dla porównania, przejazd pociągiem regionalnym kosztuje około 20 złotych, natomiast TLK lub Intercity 5-10 zł więcej. Decydując się na przejazd autobusem zapłacić trzeba od 15 do 30 zł, w zależności od godziny odjazdu czy też zapełnienia pojazdu. 

Koszt biletu lotniczego na trasie Katowice-Kraków wynosi około 300 zł. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada A4 | Kraków | Katowice | podwyżki cen | podwyżki opłat

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy