Reklama

Reklama

Dowód osobisty z odciskami palców. Od dziś można składać wnioski

Oprócz zdjęcia twarzy, dwa odciski palców, a także podpis posiadacza - to cechy nowego, polskiego dowodu osobistego. Wniosek o wydanie dokumentu można składać od poniedziałku. Od 8 listopada do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

Poniedziałek jest pierwszym dniem, w którym można składać wnioski o nowy dowód osobisty. Dokument dla dzieci poniżej 12. roku życia, na którym nie ma ani odcisków palców, ani podpisu można było zamawiać online już od niedzieli.

- Wprowadzenie nowych dowodów osobistych to wieloetapowy proces. Dzisiaj go sfinalizowaliśmy - wdrożyliśmy nową wersję Systemu Rejestrów Państwowych - poinformował na niedzielnej konferencji prasowej sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM minister Janusz Cieszyński.

Odciski palców trzeba zostawić w urzędzie

Nowe dowody osobiste oprócz wprowadzonego w 2019 roku zdjęcia twarzy będą miały dwa odciski palców oraz ręczny podpis posiadacza. Podpis i odciski znajdą się w dowodach osób powyżej 12. roku życia (wyłączywszy osoby, w przypadku których pobranie odcisków lub złożenie podpisu jest niemożliwe) i będą odwzorowywane w urzędzie.

Reklama

Zobacz też: Bitcoin - oszuści atakują. Wykorzystali rachunek bankowy, a teraz grożą

Zmieni się również sam wygląd dokumentu. Na awersie w prawym górnym rogu umieszczone będzie oznaczenie państwa (PL) na tle flagi Unii Europejskiej. W związku z tym przesunięta zostanie informacja, że dokument posiada chip. U dołu dokumentu znajdzie się pole na podpis posiadacza. Na rewersie natomiast napis "Numer dowodu osobistego" zostanie zastąpiony napisem "Seria i numer dokumentu".

Ponieważ zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie, nie ma możliwości złożenia elektronicznych wniosków o dowód osobisty (online od 7 listopada można składać tylko wnioski o dowód dla osób poniżej 12. roku życia).

- Od początku procesu wdrożenia nowych dowodów osobistych naszym priorytetem było bezpieczeństwo danych Polaków oraz zapewnienie im najlepszej możliwej obsługi w trakcie składania wniosków o nowe dokumenty - powiedział minister Janusz Cieszyński. - Dzięki powtórzeniu procedury zakupowej mamy pewność że sprzęt - skanery, które będą wykorzystywane do pobierania odcisków palców - spełnia wymogi bezpieczeństwa - dodał.

Skanery trafiły do gmin

Jak informuje KPRM, "wszystkie skanery trafiły już do gmin - dostarczyliśmy dokładnie 7450 skanerów do 2479 lokalizacji".

Wnioski można składać w urzędzie gminy, jednak dla osób, które nie mogą udać się do urzędu, przewidziano możliwość skorzystania z mobilnej stacji obsługiwanej przez urzędników. Stacje umożliwiające pobranie odcisków palców poza urzędem są w każdym powiecie.

​Zobacz też: "Tu infolinia banku", czyli uwaga na spoofing. Jeden nierozważny ruch i oszuści wyczyszczą twoje konto

Dowody wydawane osobom powyżej 12. roku życia będą ważne przez 10 lat, a młodszym - pięć lat. Dokumenty tych osób, od których pobranie odcisków palców, będzie chwilowo niemożliwe, będą miały 12-miesięczny okres ważności.

Nowe dowody osobiste początkowo miały być wydawane od 2 sierpnia. Zmiany musiały jednak zostać przesunięte po tym, jak rząd zrezygnował z zakupu skanerów linii papilarnych, które w ocenie ABW nie spełniały wymogów bezpieczeństwa. W efekcie trzeba było wyłonić nowego dostawcę sprzętu. Pod koniec września nowe czytniki były we wszystkich gminach i rząd ogłosił termin wdrożenia rozwiązań.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania prawa krajowego do unijnego. Nie trzeba przez nie wymieniać już posiadanych dowodów. Będą one ważne przez okres, na jaki zostały wydane.

Jak informuje KPRM, od 8 listopada do końca tego roku około 100 tysięcy osób powinno wymienić dowody z uwagi na utratę ważności obecnego dokumentu, a ponad 17 tysięcy osób złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat. W przyszłym - 2022 r. - dowody osobiste, z powodu utraty ich ważności, powinno wymienić około 1 725 300 osób, a około 151 200 złożyć wniosek z powodu ukończenia 18 lat.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy