Reklama

Dopłaty do pompy ciepła 2023. Możesz skorzystać aż z czterech programów

W związku z transformacją energetyczną i promocją odnawialnych źródeł energii rząd wprowadził kilka programów, które pozwalają uzyskać dofinansowanie na pompę ciepła. Zwykle uzupełniają się one, umożliwiając zdobycie środków właścicielom różnych budynków, którzy zdecydują się na montaż pompy ciepła do ogrzewania nieruchomości. Jakie dofinansowanie można dostać z każdego z nich? Gdzie uzyskać informacje dotyczące dodatkowych środków na pompę ciepła?

Dofinansowanie na pompę ciepła — z jakiego programu skorzystać?

W 2023 roku dofinansowanie na pompę ciepła można dostać z 4 ogólnopolskich programów. W zależności od rodzaju, przeznaczenia budynku i jego wieku, właściciele poszczególnych nieruchomości mogą dostać dofinansowania od kilku tysięcy do nawet 95 proc. wartości całej inwestycji. Średni koszt takiej modernizacji dla domu jednorodzinnego to od 40 do 75 tysięcy złotych.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat wszystkich krajowych programów, w ramach których niebagatelne koszty zakupu i montażu pompy ciepła można zredukować, wnioskując o odpowiednie dofinansowanie:

Reklama

  1. Czyste Powietrze. Głośno reklamowany w mediach program Czyste Powietrze to wsparcie dla właścicieli już wybudowanych domów, którzy zdecydowali się przejść na bardziej ekologiczny sposób ogrzewania domu. W ramach projektu można uzyskać nawet 32 tysiące złotych, a jeżeli dodatkowo chcemy też zainstalować panele fotowoltaiczne — 37 tysięcy. Nabór do programu jest prowadzony w sposób ciągły, a wnioski należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach programu Czyste Powietrze Plus można też uzyskać do 50 proc. przedpłaty, na pokrycie kosztów inwestycji bezpośrednio z pieniędzy WFOŚiGW.

  2. Ciepłe Mieszkanie. Jak wskazuje nazwa, program Ciepłe Mieszkanie jest przeznaczony dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. W połowie 2022 roku do programu mogły zgłaszać się poszczególne gminy, które następnie we własnym zakresie będą rozdzielały uzyskane środki na osoby fizyczne, które złożą odpowiednie dokumenty. W ramach projektu można dostać od 30 do 95 proc. kosztów całej inwestycji, głównym kryterium jest tu dochód deklarowany w rocznym zeznaniu podatkowym PIT.

  3. Moje Ciepło.  Ze wsparcia przewidzianego w rozpisany na 600 milionów złotych program Moje Ciepło będą mogli skorzystać właściciele nowych budynków mieszkalnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Zasady przydzielania dofinansowania przewidują możliwość uzyskania do 30 proc. wartości całej inwestycji, jednak z górnymi limitami. Dla gruntowych pomp ciepła limit to 21 tysięcy złotych, dla pomp powietrznych - 7 tysięcy.


  4. Ogrzej się z Tauronem 2023. W 2023 spółka Tauron postanowiła przeznaczyć 2 miliony złotych na dofinansowania pomp ciepła. Maksymalna kwota, o jaką można się starać zależy od daty budowy danego domu, najwięcej dostaną właściciele budynków sprzed 1971 roku — do 4400 zł. W porównaniu z całkowitym kosztem instalacji pompy ciepła wydaje się, że to niewiele, jednak udział w programie Ogrzej się z Tauronem nie wyklucza uzyskania znacznie większych kwot z innych programów jak Czyste Powietrze i Moje Ciepło. 

Regionalne programy dopłat do pomp ciepła

W ramach uchwał antysmogowych wiele samorządów lokalnych wydzieliło środki, które przeznacza na dofinansowanie termomodernizacji budynków dla mieszkańców poszczególnych gmin i powiatów. Jeżeli rozważamy montaż pompy cieplnej, warto wybrać się do urzędu i dopytać o takie inicjatywy. 

Żeby uzyskać szczegółowe informacje na temat wszelkich programów umożliwiających zdobycie dodatkowych środków na ogrzewanie domów i mieszkań odnawialnymi źródłami energii najlepiej skontaktować się z Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej swojego województwa. Można też zapytać w Urzędzie Marszałkowskim o aktualne Regionalne Programy Operacyjne.

Sprawdź: Piotr Müller: Programy operacyjne dla wszystkich województw zaakceptowane

Ceny pomp ciepła wzrosły nawet o 50 proc.

Ceny pomp ciepła rosną wraz z inflacją, której skutki odczuwamy od wielu miesięcy za każdym razem, kiedy płacimy za zakupy. W ciągu ostatnich dwóch lat koszty zakupu i montażu tych instalacji wzrosły o nawet 50 proc. To powoduje, że część programów może pokryć znacznie mniejszą część naszych wydatków, a inne, rozliczane procentowo z każdym miesiącem pochłaniają coraz większe porcje wyznaczonych budżetów.

Czytaj także:

Duże zmiany w rządowym programie. Od kwietnia ruszy na nowych warunkach

Szykuje się koniec ze spisywaniem liczników. Nadchodzi rewolucja na rynku energii

Masz czas tylko do 31 marca. ZUS przypomina o ważnym terminie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pompa ciepła | ogrzewanie domu

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy