Reklama

Reklama

Donald Tusk został oficjalnie przewodniczącym Platformy Obywatelskiej

​Donald Tusk został oficjalnie przewodniczącym Platformy Obywatelskiej. Za jego wyborem głosowało 11 474 osób, przeciwko - 253. Szefem mazowieckich struktur PO został z kolei Jan Grabiec. Przeprowadzane w sobotę 23 października wybory wewnętrzne w PO kończą proces wyłaniania nowych władz partii wszystkich szczebli - od kół, przez struktury powiatowe (np. miejskie), regionalne, aż po skład zarządu, Rady Krajowej i nowego przewodniczącego.

W sobotę w 240 biurach PO w całej Polsce odbywały się wybory nowych władz Platformy kilku szczebli - szefów struktur powiatowych, regionalnych i przewodniczącego Platformy. Wybory były bezpośrednie - prawo udziału w nich mają wszyscy członkowie Platformy Obywatelskiej. Zorganizowano je na wzór wyborów państwowych. 

W lokalnych biurach partii ustawiono urny i powołano komisje wyborcze, które wydawały karty do głosowania. Kandydat na przewodniczącego partii był jeden - to Donald Tusk, który pełni obowiązki lidera partii.

Donald Tusk przewodniczącym PO

Jedynym kandydatem na szefa Platformy był Donald Tusk, choć jeszcze w lipcu, kiedy były premier wrócił do polskiej polityki, ubiegania się o kierowanie Platformą nie wykluczał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ostatecznie nie zdecydował się jednak na start.

Reklama

Za wyborem Donalda Tuska głosowało 11 474 osób, przeciwko - 253.

"Dziękuję i gratuluję wszystkim zwycięzcom. Pokonani niech nie opuszczają rąk. Jesteście wszyscy jedną drużyną, a najważniejsza gra dopiero przed nami. Jeśli uwierzycie w wygraną, Polacy uwierzą w was" - napisał w niedzielę na Twitterze przewodniczący PO Donald Tusk.

Szefowie regionalnych struktur

Szefem mazowieckich struktur został Jan Grabiec.

Szefem Platformy na Pomorzu został Mieczysław Struk, który pokonał w wyborach Agnieszkę Pomaskę. 

W woj. małopolskim szefem struktur został Aleksander Biszalski, a w opolskim Andrzej Buła. 

W regionie podkarpackim Platformy Obywatelskiej wygrał dotychczasowy przewodniczący Zdzisław Gawlik, który pokonał posła Marka Rząsę. Natomiast na Śląsku na czele lokalnej PO pozostanie Wojciech Saługa.

Dolnośląską PO pokieruje Michał Jaros, a na czele regionu lubelskiego stanie Stanisław Żmijan. Szefem lubuskich struktur będzie Waldemar Sługocki.

Poseł Jacek Protas pozostanie szefem regionu warmińsko-mazurskiego PO. W sobotę pokonał wiceprezydenta Olsztyna Ryszarda Kucia.

Dotychczasowy przewodniczący w Wielkopolsce, poseł Rafał Grupiński został ponownie wybrany na szefa partii w regionie. 

Nowym przewodniczącym w Podlaskiem będzie poseł Krzysztof Truskolaski. Był jedynym kandydatem w regionie. 

W woj. łódzkim szefem struktur został Cezary Grabarczyk.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz został szefem w regionie, a poseł Arkadiusz Marchewka - w Szczecinie.

Artur Gierada został wybrany na szefa świętokrzyskich struktur Platformy Obywatelskiej. Poparło go 97 proc. głosujących. Był jedynym kandydatem. 

Poseł Tomasz Lenz z Torunia ponownie szefem w regionie kujawsko-pomorskim. Nowym szefem PO w Bydgoszczy został Michał Sztybel - poinformowały lokalne władze ugrupowania.

Reklama

Reklama

Reklama