Reklama

Reklama

Donald Tusk chce zmienić konstytucję. Apeluje do Jarosława Kaczyńskiego

Donald Tusk na konwencji Platformy Obywatelskiej zaapelował do Jarosława Kaczyńskiego, by zmienić jeden przepis w konstytucji, który miałby zapobiec wyjściu Polski z Unii Europejskiej. - Jeśli się nie zgodzicie, to będę każdego dnia powtarzał, że nie zgodziliście się, bo chcecie wyprowadzić Polskę z UE - mówił Tusk.

Tusk namawia Kaczyńskiego do zmiany art. 90, ust. 2 konstytucji. Dziś brzmi on tak: "Ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w ust. 1, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów".

Tusk chce, by dokładnie taki sam zapis dotyczył ewentualnego opuszczenia organizacji międzynarodowej, bo obawia się, że Prawo i Sprawiedliwość chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej.

Reklama

- Prezesie Kaczyński, wystarczy głosów naszych i waszych na drobną zmianę w konstytucji, która pozwoli uniknąć ryzyka wyprowadzenia Polski z UE. Jeśli się nie zgodzicie, to będę każdego dnia powtarzał, że nie zgodziliście się, bo chcecie wyprowadzić Polskę z UE - mówił Tusk.

Wcześniej lider PO mówił bez ogródek, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej. Zmiana zapisu w konstytucji miałaby uchronić przed taką ewentualnością.

- Polska jest na granicy Unii Europejskiej w sensie dosłownym i metaforycznym. Doskonale znam wężową politykę Kaczyńskiego. Przeprowadzili po prostu kolejny test. UE w każdym wymiarze przeszkadza Kaczyńskiemu i PiS-owi - mówił Tusk.

ŁUK

Reklama

Reklama

Reklama