Reklama

Reklama

Donald Trump w Polsce. "Ramię w ramię bronimy artykułu 5."

Dziś prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump spotkał się na Zamku Królewskim w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz wziął udział w Szczycie Inicjatywy Trójmorza. Na placu Krasińskich wygłosił pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Zamykamy relację na żywo. Dziękujemy za uwagę!

14:41

Air Force One, z prezydentem Stanów Zjednoczonych na pokładzie, odleciał z warszawskiego lotniska.

14:35

Samolot prezydencki rozpoczął przygotowanie do startu.

14:27

Donald Trump wsiadł do samolotu i tym samym zakończył swoją wizytę w Polsce.

14:25

Oficjalne pożegnanie prezydenta Donalda Trumpa i jego małżonki na płycie lotniska.

14:20

Premier Szydło: "USA są dla nas bardzo ważnym partnerem. Jako polski premier, jako Polka, jestem dumna z tego, że przeżywamy takie chwile, że Polska rozwija się tak świetnie, że rząd prowadzi polskie sprawy w dobrym kierunku."

Reklama

14:15

Około 15 tys. osób zgromadziło się w czwartek na warszawskim pl. Krasińskich oraz okolicznych ulicach, gdzie prezydent USA Donald Trump, wygłosił przemówienie - wynika z informacji PAP zbliżonych do służb odpowiedzianych za zabezpieczenie wizyty amerykańskiego przywódcy.

14:07

Przemówienie Trumpa było ostatnim punktem jego wizyty w Polsce. Po godz. 14. Air Force One z prezydentem USA na pokładzie ma opuścić warszawskie lotnisko.

14:05

Ludzie zebrani w okolicach pl. Krasińskich w Warszawie:

14:00

Donald Trump został pożegnany owacjami. Przez chwilę rozmawiał także z obecnymi na placu Krasińskich powstańcami.

13:55

- Niech Bóg błogosławi Polskę, niech Bóg błogosławi naszych sojuszników, niech Bóg błogosławi Amerykę - zakończył Donald Trump.

13:52

- Tak jak Polski nie dało się złamać, tak Zachód nigdy nie da się złamać. Nasza cywilizacja zatriumfuje - zapowiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

13:50

13:47

13:45

- Moja administracja zażądała, aby wszyscy członkowie NATO wywiązali się ze swoich zobowiązań. Miliardy dolarów zaczęły spływać. Europa musi czynić więcej - mówi Trump, dziękując Polsce za zakup patriotów. - Przykład Polski jest wspaniały. Dziękujemy - oznajmił.

13:44

- Doceniamy prawa każdego człowieka, który chce żyć w wolności. (...) Jeśli nie zapomnimy tego kim jesteśmy, to będziemy nie do pokonania  - powiedział prezydent USA. - Amerykanie wiedzą, że sojusze z wolnymi, suwerennymi narodami, to najlepsze zabezpieczenie - dodał.

13:40

Według Trumpa zagrożeniem jest "nadmiar biurokracja". 

13:37

Trump mówi o zagrożeniach, którym "stawimy czoła i wygramy". Ale te zagrożenia są - akcentuje. Jednym z tych zagrożeń są radykałowie islamscy. - Nasze granice muszą być zawsze zamknięte dla terroryzmu. Nie możemy przyjąć tych, którzy nie podzielają naszych wartości - oznajmił.

- Zachęcamy Rosję, aby wstrzymała działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów i przyłączyła się do wspólnoty krajów walczących przeciw wspólnym wrogom - oznajmił

13:36

- Silna Polska to błogosławieństwo dla Europy - zaznaczył Trump.

13:34

Przemówienie Trumpa pełne jest nawiązań do religii. - "My chcemy Boga" - mówili Polacy - powiedział. - Polacy, Amerykanie i Europejczycy nadal wołają wielkim głosem: my chcemy Boga - mówił Trump.

13:33

- Ciemiężcom nie udało się złamać Polaków - mówi Trump, przypominając również pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II w 1979 roku.

13:31

 - Sowieci patrzyli, jak naziści bezlitośnie niszczyli Warszawę i mordowali Polaków - Trump przypomina zdradzieckie zachowanie Armii Czerwonej w czasie powstania warszawskiego.

13:27

- Historia Polski to historia ludzi, którzy nigdy nie utracili duszy i których nigdy nie dało się złamać, którzy nigdy nie zapomnieli kim są - usłyszeli zgromadzenia na placu Krasińskich. Trump wspomniał również o bitwie warszawskiej w 1920 roku, agresji Niemiec i Związku Sowieckiego w 1939 roku, okupacji, powstaniach w getcie i warszawskim, zniszczeniu Warszawy i Holocauście. Prezydent USA pozdrowił weteranów II wojny światowej i powstania warszawskiego.

13:26

Trump mówi o braterstwie polsko-amerykańskim, braterstwie "narodów walczących o wolność".

13:25

- Polska żyje, Polska kwitnie i Polska tryumfuje. (...) Polska to kraina bohaterów. Dla Amerykanów Polska to symbol nadziei - oświadczył prezydent USA.

13:23

- Polska jest geograficznym sercem Europy, a w Polakach dostrzegamy duszę Europy. Wasz naród jest wielki, bo wasz duch jest wielki silny. (...) Polska kiedyś  utraciła swa ziemię, ale nigdy nie utraciła swej dumy - mówi Trump.

13:21

Trump mówi m.in. o alternatywnych źródłach energii.

13:20

- Zostaliśmy przyjęcie z ogromnym ciepłem i gościnnością, za co dziękuję - powiedział Trump, dziękując parze prezydenckiej oraz premier Beacie Szydło. Trump pozdrowił również obecnego Lecha Wałęsę.

13:19

Przemawia Donald Trump, który podziękował żonie Melanie za przemówienie. "Ameryka kocha Polskę i Amerykanie kochają Polaków" - stwierdził na początku.

13:17

Melanie Trump podziękowała za "ciepłe" przyjęcie w Polsce. "To nie zostanie zapomniane" - powiedziała żona prezydenta.

13:15

13:13

Prezydenci wraz z małżonkami pojawiali się na placu Krasińskich. Tłum wznosi okrzyki: "Donald! Donald! Donald!", a później "Andrzej Duda!". 

13:07

Za moment rozpocznie się pierwsze zagraniczne wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Amerykański prezydent przemówi z mównicy ustawionej przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego. W trakcie przemówienia na pl. Krasińskich będzie obecny prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą oraz pierwsza dama Stanów Zjednoczonych Melania Trump. Wśród polskich polityków obecnych na przemówieniu Trumpa są: premier Beata Szydło z ministrami jej rządu, prezes PiS Jarosław Kaczyński z przedstawicielami partii, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, a także wicemarszałkowie Sejmu z PiS Joachim Brudziński i Ryszard Terlecki, przedstawiciele partii opozycyjnych, w tym szef PO Grzegorz Schetyna, lider Nowoczesnej Ryszard Petru, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, były prezydent Lech Wałęsa.

13:06

13:05

Ivanka Trump "głęboko poruszona" wizytą po pomnikiem Bohaterów Getta i w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

12:55

12:52

Około 200 osób zgromadziło się w czwartek na rogu ulic Miodowej i Schillera w Warszawie na kontrmanifestacji w związku z wizytą w Polsce prezydenta USA Donalda Trumpa. Zgromadzeni skandują: "Precz z Trumpem". Protest jest zabezpieczony przez policjantów. O godz. 13 na pobliskim placu Krasińskich prezydent USA wygłosi przemówienie. Kontrmanifestanci mają biały transparent z napisem: "Czerwony Trump precz". Wokół napisu odbite są czerwone dłonie. Jest też transparent czarny, z narysowaną ziemią i napisem: "Globalna katastrofa". Niektórzy trzymają tabliczki z napisem: "Thera is no planet B" (Nie ma planety B), "Trump precz, wróg kobiet, oligarcha, militarysta, niszczyciel ziemi". Skandują: "Precz z Trumpem", "Trumpa nie chcemy, mury rozbijemy".

W tłumie są też flagi środowisk LGBT oraz Polski. Część osób ma na sobie różowe kamizelki z napisem "Partia Razem". Niektóre kobiety ubrane są w czerwone płaszcze i białe czepki. Stroje te nawiązują do książki Margaret Atwood "Opowieść podręcznej" i serialu, który powstał na jej podstawie. To element akcji "Podręczne witają Trumpa" zorganizowanej m.in. przez partię Razem oraz osoby z kręgu grupy "Dziewuchy Dziewuchom", które chcą w ten sposób wyrazić swój sprzeciw wobec naruszania praw kobiet przez "naczelnego seksistę wolnego świata", jak nazywają Trumpa.

12:46

Ludzie zebrani na pl. Krasińskich w Warszawie, 6 bm., w oczekiwaniu na przemówienie prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Donalda Trumpa. 

12:37

Pierwsze damy raz jeszcze

12:23

"Historia Polski jest historią narodu, który nigdy nie stracił nadziei, który nigdy nie dał się złamać i który nigdy nie zapomniał, kim jest" - wynika z fragmentów przemówienia. Trump ma wezwać, by Polska i inne kraje europejskie były zjednoczone przeciwko ekstremizmowi i innym wrogom, którzy stanowią zagrożenie dla wolności i suwerenności. Według BBC Trump powie, że jeśli narodom i obywatelom zabraknie determinacji, stawką w grze jest przyszłość cywilizacji Zachodu. "Doświadczenie Polski przypomina nam: obrona Zachodu opiera się w ostateczności nie na środkach, ale na woli jego narodu, by zwyciężyć" - cytuje BBC fragmenty przemówienia. "Fundamentalnym pytaniem naszych czasów jest to, czy Zachód ma wolę, by przetrwać" - powie Trump.

12:22

Z wcześniej przekazanych przez media fragmentów przemówienia wynika, że dla Trumpa Polska jest przykładem poszukiwania wolności; prezydent wezwie też Polskę i innych sojuszników USA w Europie do przeciwstawienia się ekstremizmowi. Polska jest "przykładem dla innych poszukujących wolności i tych, którzy chcą wykazać się odwagą i wolą obrony cywilizacji" - ma według agencji Associated Press powiedzieć Trump.

12:21

Amerykański prezydent ma także wezwać do walki z biurokracją. "Po obu stronach Atlantyku, nasi obywatele stawiają czoło jeszcze jednemu zagrożeniu, ale takiemu, które możemy ściśle kontrolować. To zagrożenie jest dla niektórych niewidoczne, ale Polakom bardzo dobrze znane. To pełzająca rządowa biurokracja, która pozbawia naród żywotności i bogactwa" - powie Trump. "Zachód stał się wielki nie dzięki papierkowej robocie i regulacjom, ale dlatego, że ludzie mieli swobodę podążania za swoimi marzeniami i przeznaczeniem" - podkreśli prezydent.

12:20

- Amerykański prezydent Donald Trump powie w czwartek w przemówieniu na placu Krasińskich w Warszawie, że Amerykanie, Polacy i narody Europy cenią "indywidualną wolność i suwerenność" - wynika z fragmentów przemówienia udostępnionych wcześniej przez Biały Dom. "Musimy pracować razem, by przeciwstawić się siłom, czy to pochodzącym ze środka, czy to z zewnątrz, z Południa czy ze Wschodu, które grożą osłabieniem tych wartości i wymazaniem związków z kulturą, wiarą i tradycją sprawiających, że jesteśmy tym, kim jesteśmy" - cytuje AFP fragmenty przemówienia.

12:13

- Córka amerykańskiego prezydenta Ivanka Trump złożyła w czwartek przed południem kwiaty przed warszawskim pomnikiem Bohaterów Getta. Następnie udała się na zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które znajduje się obok pomnika. W trakcie składania kwiatów przed pomnikiem Bohaterów Getta naczelny rabin Polski Michael Schudrich odmówił kadisz. Po muzeum Ivankę Trump oprowadza główna kurator wystawy stałej Barbara Kirshenblatt - Gimblett - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa muzeum Żaneta Czyżniewska. Dodała, że Ivance Trump towarzą m.in. Michael Schudrich oraz przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki. Córka Donalda Trumpa ma spędzić w muzeum ok. 45 minut.

Pomnik Bohaterów Getta - pomnik na warszawskim Muranowie upamiętniający bohaterów getta warszawskiego, wzniesiony w pobliżu miejsca pierwszych walk bojowców żydowskich z hitlerowcami w czasie powstania w warszawskim getcie w kwietniu 1943. Jego projekt wykonał Leon Suzin, monument został odsłonięty 16 kwietnia 1946.

12:11

11:50

Ludzie zbierają się na pl. Krasińskich w Warszawie, 6 bm., gdzie po południu prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald Trump wygłosi przemówienie.

11:42

"Chciałbym, żebyśmy powiedzieli jasno, że ta nasza współpraca ma dać Europie trzy impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy. Ten modernizacyjny to to, czego my bardzo potrzebujemy - my potrzebujemy modernizacji w naszej części Europy, modernizacji naszych przemysłów, potrzebujemy czynić nasze gospodarki coraz bardziej nowoczesnymi" - mówił prezydent. Mówiąc o impulsie integracyjnym Duda zaznaczył, że "potrzebujemy dobrych połączeń komunikacyjnych, zwłaszcza na osi północ-południe, połączeń, których nam dzisiaj bardzo brakuje, drogowych, kolejowych, energetycznych, telekomunikacyjnych". "To jest wszystko to, co chcemy uzupełnić" - podkreślił. Impuls zjednoczeniowy - mówił prezydent - to ten, "który w efekcie będzie prowadził do zacieśnienia więzi nie tylko w naszej części Europy, ale będzie prowadził do zacieśnienia więzi naszej części Europy z pozostałą częścią UE". "Tak żeby UE dzięki naszej współpracy, dzięki naszemu staraniu stawała się coraz silniejsza, coraz bardziej równo rozwinięta i coraz bardziej konkurencyjna gospodarczo wobec świata zewnętrznego" - dodał prezydent Duda. 

11:40

11:35

11:29

Prezydent Duda: Cieszę, że prezydenta USA rozumie znaczenie regionu, w którym narodziła się inicjatywa Trójmorza - to w praktyce 1/3 UE. Potencjał do wykorzystanie jest ogromny; chcemy stworzyć korytarz gazowy ze Świnoujścia do terminalu na wyspie Krk i zabezpieczyć poprzez ten system energetycznie kraje naszego regionu. Nasza współpraca ma trzy główne impulsy: modernizacyjny, integracyjny i zjednoczeniowy

11:27

- Większy dostęp do rynków energetyki, mniej barier, to jest to, co chcemy zrobić; inicjatywa Trójmorza ma potencjał, by osiągnąć te ważne cele. (...) To historyczne zgromadzenie ma uruchomić nową przyszłość dla otwartego rynku taniej energii, który przyniesienie większe bezpieczeństwo i dobrobyt wszystkim naszym obywatelom. Stany Zjednoczone nigdy nie będą wykorzystywać energii, by zmuszać was do czegokolwiek i nie pozwolą innym aby to robili - zaznaczył prezydent Stanów Zjednoczonych.

11:22

Prezydent Trump do liderów państw Trójmorza: każdy z waszych krajów ma inspirującą historię, poradziliście sobie z latami ucisku i wszystkich was łączy nadzieja, że wasze kraje będą rozkwitać. 

11:20

Trump o Trójmorzu: Ten region jest dla mnie szczególnie istotny, bo moja żona pochodzi ze Słowenii

11:18

11:17

Od powitania przez prezydentów Polski Andrzeja Dudę i Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović przywódcy Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa rozpoczął się w czwartek w Warszawie szczyt państw Trójmorza. Amerykański prezydent weźmie udział w sesji transatlantyckiej. Trump jest gościem szczytu Trójmorza, w którym biorą udział reprezentanci 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Do Warszawy na spotkanie przyjechało 10 prezydentów, nieobecne są głowy państw Czech i Austrii. W czwartek odbędą się trzy sesje państw Trójmorza. Prezydent Trump weźmie udział w pierwszej poświęconej współpracy euroatlantyckiej. Druga sesja będzie dotyczyć będzie przyszłości Europy, trzecia - współpracy regionalnej w obszarze gospodarczym, energetycznym i infrastrukturalnym.

Po sesji Trump spotka się z prezydent Chorwacji. Następnie uda się na pl. Krasińskich, gdzie wygłosi przemówienie.

11:15

Rozpoczął się szczyt inicjatywy Trójmorza z udziałem prezydenta Donalda Trumpa.

11:11

- W Stanach Zjednoczonych chcemy mieć wolną, ale przede wszystkim uczciwą prasę; nie chcemy "fake news" - powiedział w czwartek w Warszawie prezydent USA Donald Trump na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą. Amerykański prezydent był pytany o zamieszczony na jego Twitterze zmontowany film z zawodów wrestlingu, na którym widać, jak Trump powala na ziemię człowieka, do którego twarzy doklejono logo stacji telewizyjnej CNN. Trump odpowiedział, że to, co robi CNN, to "poważny problem", ponieważ stacja ta "od dawna jest stacją, która nadaje fałszywe wiadomości (fake news) i (...) działała w sposób bardzo nieuczciwy". "Zresztą nie tylko CNN, również inne stacje; NBC jest tak samo zła" - dodał. "W Stanach Zjednoczonych chcemy mieć uczciwą, wolną, ale przede wszystkim uczciwą prasę; nie chcemy mieć fałszywych wiadomości" - podkreślił prezydent USA

11:05

W trakcie konferencji prasowej jeden z amerykańskich dziennikarzy ocenił, że partia, z której wywodzi się prezydent Andrzej Duda, "ogranicza znacząco wolność prasy i osłabia siłę sądów". "Ład medialny jest rzeczą niezwykle istotną i oczywiście, kiedy popatrzymy na sytuację, jaka jest w Stanach Zjednoczonych, popatrzymy na sytuację, jaka jest w Polsce, to w każdym wypadku można odnotować wiele patologii. Ja mogę panu przytoczyć przykład niedawny - w jednym z polskich tygodników dokonano porównania między dwoma kanałami telewizyjnymi dwóch różnych stacji i przykładowo jedna z tych stacji nie odnotowała mojej wizyty, czyli prezydenta RP, w Chorwacji w ogóle - wizyty bardzo ważnej, przygotowującej szczyt Trójmorza, ponieważ ta stacja nie przepada za mną" - mówił prezydent. "Ja po prostu uważam, że taka jest rzeczywistość, takie są też prawa mediów. W Polsce panuje absolutna wolność, jeśli chodzi o media, problemy były podczas poprzednich rządów, także podczas kiedy poprzedni prezydent sprawował swój urząd, kiedy na redakcję tygodnika 'Wprost' wysyłano służby specjalne po to, aby odebrały nagrania, które kompromitowały polityków poprzedniego obozu władzy i wtedy rzeczywiście wolność mediów w Polsce była zagrożona. Dzisiaj w tym zakresie jest absolutna swoboda" - dodał. 

11:01

Prezydenci odpowiadali na pytania amerykańskich i polskich dziennikarzy

10:54

Andrzej Duda: Wstępnie umówiliśmy się z Donaldem Trumpem na spotkanie w przyszłym roku w Białym Domu

10:53

Trump o amerykańskich wojskach w Polsce: nie rozmawialiśmy o gwarancjach, ale jesteśmy tu wystarczająco długo i będziemy współpracować z Polską

10:51

Prezydent Trump o działaniach Korei Płn.: jest haniebne, że zachowują się w ten niebezpieczny sposób; coś trzeba będzie z tym zrobić.

10:49

- Polska została członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ w kluczowym momencie, chodzi nie tylko o obronę przed terroryzmem, ale i zagrożenie ze strony Korei Północnej. Wzywamy wszystkie narody do przeciwstawienia się temu globalnemu zagrożeniu i zademonstrowaniu Korei Płn. że poniesie konsekwencje - mówił Trump.

10:48

Trump zażartował w czasie konferencji: Kolejne dostawy amerykańskiego gazu wkrótce trafia do Polski. No, może tylko nieco podwyższymy wam cenę.

10:47

- Mocno popieram inicjatywę Trójmorza, Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii, byście nigdy nie musieli być trzymani jak zakładnicy i uzależnieni od jednego dostawcy - oświadczył Trump.

10:41

- Ameryka jest zobowiązana do obrony pokoju, pracujemy z Polską, by stabilizować zachowania Rosji. (...) Nasz silny sojusz z Polską i NATO pozostaje dalej kluczowym elementem niedopuszczania do konfliktów i do zapewnienia, że wojna między mocarstwami już nigdy nie doprowadzi do spustoszenia. (..) Najwyższy czas, żeby wszystkie kraje NATO ponosiły właściwe koszty, Polska jednym z niewielu krajów, które wypełniają zobowiązania finansowe, Polska rzeczywiście tym zobowiązaniom sprostała i nawet je przekracza - zaznaczył Trump.

10:39

Pierwsze damy

10:38

- Polska nigdy nie była bliższym partnerem USA niż teraz - zaznaczył Trump.

10:36

- Dziękujemy za wspaniała gościnność. (...) Chcę podziękować Polakom za głosy w ostatnich wyborach. Jako naród macie wspaniałą historię i  niezłomnego ducha. (...) Potwierdziliśmy trwałe więzi przyjaźni, które łączą naszych obywateli; Polska to nie tylko wielki przyjaciel, ale i ważny sojusznik i partner - powiedział Trump.

10:35

- Rozmawialiśmy o obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, wzmacnianiu bezpieczeństwa naszej części Europy - Andrzej Duda. - Mam nadzieję, że niedługo zostanie zawarty kontrakt długoterminowy na dostawy gazu LNG i w ten sposób zdywersyfikowane zostaną dostawy tego niezwykle ważnego surowca - dodał prezydent. 

10:34

- Wzajemnie z prezydentem Donaldem Trumpem oceniamy się jako lojalnych partnerów - stwierdził polski prezydent.

10:33

- Wizyta Donalda Trumpa podkreśla naszą więź i wysoką jakość sojuszu -  powiedział Andrzej Duda.

10:32

Rozpoczęła się konferencja prezydentów Dudy i Trumpa

10:28

10:19

10:14

Ryszard Czarnecki z Parlamentu Europejskiego...

10:09

10:05

Korespondent BBC o wizycie Trumpa w Polsce

9:57

9:52

- Służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wizyty prezydenta Trumpa; wszystko jest dopięte na ostatni guzik - powiedział w czwartek w TVP szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

9:49


9:47

9:43

9:42

9:41

9:40

Uścisk dłoni prezydentów

9:37

Tymczasem europoseł Ryszard Czarnecki...

9:36

Rozpoczęła się rozmowa w cztery oczy prezydentów Polski Andrzeja Dudy i USA Donalda Trumpa.

9:35

Prezydent Andrzej Duda powitał w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie prezydenta USA Donalda Trumpa. Następnie obaj przywódcy będą rozmawiać w cztery oczy, po czym wezmą udział w rozmowach delegacji polskiej i amerykańskiej. Prezydent Duda powitał Donalda Trumpa w Antyszambrze Wielkiej Sali Asamblowej. Rozmowa prezydentów w cztery oczy, która planowana jest na ok. 25 minut, ma dotyczyć m.in. bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej. Po niej prezydenci wezmą udział w rozmowach plenarnych z udziałem obu delegacji, następnie wygłoszą oświadczenia dla mediów.

9:34

Tymczasem przed Zamkiem Królewskim:

9:30

Prezydent Andrzej Duda powitał Donalda Trumpa w Zamku Królewskim.

9:27

Limuzyna z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem w drodze na Zamek Królewski w Warszawie


9:25

Policyjny helikopter nad placem Zamkowym w Warszawie


9:23

9:22

Przejazdowi Trumpa do Zamku Królewskiego towarzyszą wzmocnione środki bezpieczeństwa - część ulic wyłączona jest z ruchu, wzdłuż trasy prezydenckiej kolumny stoją policjanci, nad centrum Warszawy lata śmigłowiec. W pobliżu hotelu zgromadzili się warszawiacy. 

9:21

9:16

Donald Trump wyruszył do Zamku Królewskiego na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

9:14

9:12

9:07

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna zapowiedział, że będzie na pl. Krasińskich podczas wystąpienia Donalda Trumpa. "Cieszę się, że spotkanie z prezydentem Stanów Zjednoczonych nie będzie tylko partyjnym spotkaniem PiS-u" - dodał. Prezydent Stanów Zjednoczonych, który w środę wieczorem przybył do Warszawy, spotka się w czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza. Wczesnym popołudniem na pl. Krasińskich Trump wygłosi przemówienie - będzie to jego pierwsze od wyborów publiczne wystąpienie poza granicami Stanów Zjednoczonych. "Symboliczny dzień; cieszę się, że to spotkanie nie będzie tylko takim partyjnym spotkaniem czy kongresem PiS-u, jak zapowiadało się jeszcze kilkanaście dni temu, będzie prezydent Wałęsa, to będzie bardzo ważne" - powiedział Schetyna w czwartek w radiu TOK FM. Pytany , czy "przestał się obrażać na prezydenta Dudę", Schetyna podkreślił, że nie obraża się na nikogo, zwłaszcza na prezydentów.  "Ja mówiłem bardzo wyraźnie, że (...) przy takiej uroczystości nikt, szczególnie organizator, nie powinien nikogo wykluczać" - podkreślił, dodając, że cieszy się, iż ambasador USA Paul W. Jones "stanął na wysokości zadania". Na pytanie, czy uda mu się zamienić kilka słów z Donaldem Trumpem, Schetyna odparł, że "bardzo by chciał". "Chciałbym zobaczyć spotkanie - chociaż krótkie, bo ten scenariusz jest bardzo napięty - prezydenta Wałęsy (z prezydentem Trumpem - PAP)" - podkreślił, dodając, że tego typu interakcja byłaby symboliczna. "Liczę nawet na taki small talk, na takie spotkanie po wystąpieniu" - dodał Schetyna.

8:52

8:46

8:44

"Ta wizyta będzie się ogniskować wokół spraw bezpieczeństwa. Bezpieczeństwa militarnego, chociażby z tym związana kwestia obecności wojsk amerykańskich w Polsce, a także bezpieczeństwa energetycznego, czyli np. dostaw amerykańskiego gazu do Polski" - powiedział w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Prezydent Andrzej Duda oraz prezydent Donald Trump o godz. 9.30 w czwartek mają rozmawiać w cztery oczy. Następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji obu krajów pod przewodnictwem prezydentów RP i USA. Po nich odbędzie się spotkanie prezydentów RP i USA z mediami. "Zawsze, podczas tak ważnych rozmów, prezydent ma gotowe tezy. One są przygotowane też w porozumieniu z MSZ, przygotowuje je nasze biuro spraw zagranicznych. Oczywiście to jest efekt wielu godzin narad, prac, rozmów, także prezydenta ze swoimi doradcami" - mówił Łapiński. Podkreślił, że kwintesencją rozmów w cztery oczy obu prezydentów będzie "czysta polityka". "Takie rzeczy, które są jakby najważniejsze, czyli bezpieczeństwo nasze militarne, energetyczne. Natomiast, jeśli to jest spotkanie, kiedy panowie są w cztery oczy, nie ma kamer, nie ma światków, to zawsze jest szansa na to, żeby złapać 'chemię', czyli jakiś dowcip rzucić, jakąś anegdotkę" - mówił.

8:32

8:25

Polska chce zainteresować amerykańskiego prezydenta ideą współpracy państw środkowej i wschodniej Europy - sugerują rosyjskie media komentujące wizytę Trumpa w Polsce. O tym między innymi napisał dziennik "Niezawisimaja Gazieta" w tekście zatytułowanym "Trump w akwenie Trójmorza". Rosyjska gazeta twierdzi, że polityka amerykańskiego prezydenta wpisuje się w polskie inicjatywy stworzenia bloku państw, który byłby przeciwwagą dla francusko-niemieckiej dominacji w Unii Europejskiej. "Niezawisimaja" dodaje, że wizyta Trumpa w Warszawie zbiegła się ze szczytem państw Trójmorza, w którym łącznie z gospodarzami uczestniczyć będzie 12 krajów. Dziennik przypomina, że idea współpracy "dwunastki" narodziła się w Polsce, która wzięła na siebie rolę lidera i dotyczy istotnych sfer życia, w tym: gospodarki, energetyki, transportu i cyfryzacji. "Niezawisimaja Gazeta" sugeruje także, że jednym z tematów rozmów polskich polityków z prezydentem Stanów Zjednoczonych będzie śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej i relacje z Rosją. 

8:06

- Donald Trump w Warszawie może wysłać taki sygnał: "wcale nie jestem miękki wobec Rosji" - powiedział PAP dr Bartłomiej Zapała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ekspert spodziewa się, że prezydent USA w swoim przemówieniu podkreśli rolę Sojuszu Północnoatlantyckiego na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Wizyta prezydenta Donalda Trumpa to - zdaniem dr. Zapały - sukces polskiej dyplomacji. "Nasz kraj będzie mógł przedstawiać się jako prawdziwy lider państw Europy Środkowo-Wschodniej" - stwierdził. Politolog wyraził opinię, że przyjazd Trumpa do Polski, w momencie w którym przebywać w nim będą przedstawiciele państw tzw. Trójmorza, wzmacnia pozycję państwa polskiego wobec tych państw. Zapała zauważył jednak, że Polacy mocniej podkreślają bilateralny charakter tej wizyty, starając się zbudować przekonanie, że Polskę i Stany Zjednoczone łączy szczególna więź i - jak powiedział - "że Stany mogą być traktowane jako prawdziwy polski sojusznik". To - jego zdaniem - kolejny taki punkt po decyzji na szczycie NATO w Warszawie o stacjonowaniu amerykańskich żołnierzy. "Po tym jak ci amerykańscy żołnierze rzeczywiście się pojawili na terenie naszego kraju, ta obecność amerykańskiego prezydenta jest swego rodzaju przypieczętowaniem tego procesu" - stwierdził.

8:01

Wszystkie główne amerykańskie gazety publikują artykuły na temat wizyty Donalda Trumpa w Warszawie. Prasa odnotowuje, że prezydent USA ma spotkać się z bardzo dobrym przyjęciem. Dziennikarze zastanawiają się jaki wpływ wizyta amerykańskiego przywódcy będzie mieć na relacje wewnątrz Europy. "Polska pracowała nad tym, by przywitać pana Trumpa jak bohatera" - pisze w korespondencji z Warszawy dziennik "Wall Street Journal". Gazeta przypomina, że prezydent Barack Obama wspierał kanclerz Angelę Merkel zarówno w kwestii imigrantów, jak i większej integracji europejskiej. "Obecny rząd Polski ma nadzieję, że Trump dostrzeże w nim ideologiczną bratnią duszę i wesprze starania o rozluźnienie Unii i odsunięcie środka ciężkości od Berlina" - pisze "Wall Steert Journal". "Washington Post" dodaje, że jeśli Trump zechce zagrać na nosie biurokratom z Brukseli i Berlina, to Warszawa jest do tego dobrym miejscem. Gazeta podkreśla, że prezydent Trump odwiedza ważnego sojusznika z NATO i że w Warszawie spotka go ciepłe przyjęcie. Dziennik "New York Times" określa wizytę prezydenta Trumpa w Polsce mianem przystawki przed głównym daniem, jakim jest udział w szczycie G20. Trzymając się tego porównania można wnioskować, że przystawka ta będzie prezydentowi USA smakować, bowiem jak zauważa nowojorski dziennik, prawicowy polski rząd ma z prezydentem Trumpem wiele wspólnych poglądów - od imigracji po globalne ocieplenie i wydobycie węgla. Prasa w Stanach Zjednoczonych zwraca też uwagę, że prezydent Trump odwiedza Warszawę przed Paryżem, Berlinem i Londynem.

7:47

- Chciałbym, aby obecność sojuszników na naszym terytorium miała charakter stały, przede wszystkim obecność armii USA, która jest największą potęgą, jeżeli chodzi o świat militarny - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda. Prezydent był pytany w radiowej Jedynce, czy będzie rozmawiał z prezydentem USA Donaldem Trumpem na temat tego, by obecność amerykańskiej armii przybrała charakter stałych baz. "Oczywiście, że w perspektywie ja takie dążenie mam i chciałbym, żeby obecność sojuszników na naszym terytorium miała charakter stały, przede wszystkim obecność armii USA, która jest największą potęgą, jeżeli chodzi o świat militarny" - powiedział prezydent. Dodał, że "USA są gwarantem bezpieczeństwa militarnego, one są z resztą od dziesięcioleci gwarantem bezpieczeństwa Europy" i dlatego - jak zaznaczył prezydent - "ta obecność armii USA tutaj jest tak ważna". 

7:45

- Druga de facto wizyta zagraniczna prezydenta USA Donalda Trumpa zaczyna się od Polski, to zdecydowanie pokazuje, że jesteśmy liczącym się krajem, ta wizyta wzmacnia naszą pozycję w Unii Europejskiej - powiedział w czwartek w Polskim Radiu prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że Polacy są zadowoleni, że prezydent Trump odwiedza Polskę. Pytany o stosunki między prezydentem Trumpem i Unią Europejską podkreślił, że przede wszystkim wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych - największego światowego mocarstwa - zawsze wzmacnia pozycję państwa. "Każdego państwa i Polski oczywiście w tym momencie też. Dlatego ja się tak bardzo cieszę z tej wizyty, bo ona pokazuje, że Polska jest ważna w przestrzeni światowej, że jest ważna dla Stanów Zjednoczonych" - powiedział Duda. 

7:43

7:39

Donald Trump dostrzegł znaczenie strategicznego partnerstwa z Polską i krajami Trójmorza. Taką opinię w wywiadzie dla Polskiego Radia wyraził James Carafano - ekspert waszyngtońskiego ośrodka analitycznego Heritage Fundation. Według Carafano, amerykański prezydent i władze w Warszawie mają zbieżne wizje Unii Europejskiej. Zdaniem Carafano dla prezydenta Trumpa ważna jest współpraca z krajami Trójmorza w dziedzinie energetyki - zarówno eksport amerykańskiego gazu skroplonego LNG, jak i budowa elektrowni atomowych. Drugim istotnym elementem wizyty jest współpraca wojskowa w ramach NATO. Ekspert Heritage Fundation podkreśla, że Polska należy do nielicznych krajów Paktu, które wydają na obronności 2% PKB. "Ważne jest by to docenić i fakt, że prezydent Trump zdecydował się pojechać do Polski gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze jest mocną deklaracją solidarności" - powiedział. Carafano dodał, że prezydenta Trumpa oraz obecny polski rząd łączy przekonanie, że Europa nie powinna stać się jednym wielkim super-państwem ze stolicą w Brukseli. "Prezydent Trump nie jest wrogo nastawiony wobec Unii Europejskiej ale uważa, że państwa narodowe powinny być rządzone przez swoich obywateli" - stwierdził ekspert. Carafano wyraził przekonanie, że polski rząd powinien upomnieć się o zniesienie wiz i wyraził nadzieję, że prezydent Trump do tego doprowadzi (IAR). 

7:35

W związku z wizytą Trumpa w Polsce Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie informuje:

7:31

Policja przygotowała specjalne parkingi dla autokarów, które będą przywozić ludzi na wystąpienie prezydenta USA na pl. Krasińskich. Stołeczni policjanci zalecają trzy lokalizacje: pl. Bankowy, skąd pasażerowie będą mogli przejść do bramek wejściowych mieszczących się przy ul. Długiej i ul. Miodowej; przy ul. Andersa (zatoka autobusowa pomiędzy ul. Nowolipie a pl. Bankowym na wysokości kina "Muranów"), skąd będzie można przejść do bramek wejściowych przy ul. Długiej i ul. Miodowej; przy ul. Anielewicza (na odcinku między ul. Zamenhofa a ul. Andersa), skąd będzie można przejść do bramki przy ul. Bonifraterskiej. Policja przypomina, że bramki zostaną otwarte o godz. 10, a ich zamknięcie przewidziane jest na godz. 12. W związku z tym autokary w tych miejscach mogą wjeżdżać w godz. 9-11.30.

7:29

Działa policyjna infolinia dla mieszkańców stolicy w związku z wizytą Trumpa. Od godz. 7 pod numerem telefonu (22) 60 380 38 policjanci informują o utrudnieniach w ruchu w związku z wizytą w stolicy prezydenta USA Donalda Trumpa. W czwartek Trump będzie gościem szczytu Trójmorza na Zamku Królewskim, a o godz. 13 na pl. Krasińskich wygłosi przemówienie. Dzwoniąc na policyjną infolinię, kierowcy mogą dowiedzieć się o ograniczeniach w parkowaniu, wyznaczonych dodatkowo parkingach oraz ewentualnych czasowych włączeniach z ruchu ciągów komunikacyjnych. Specjalny numer policyjnej infolinii obsługiwany jest przez policjantów z wydziału Komunikacji Społecznej KSP.

7:21

Brytyjska bulwarówka "The Daily Mail" w ten sposób relacjonuje wizytę amerykańskiego prezydenta w Polsce: "Trump został powitany w Warszawie przed przemową do tysięcy, którzy pojawią się dzięki autobusom podstawionym przez rząd - zwyczajni Polacy twierdzą, że każdy kogo nie lubi Merkel i Putin, jest naszym przyjacielem".

7:09

"Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wielokrotnie podkreślał swoje zaangażowanie w NATO, które jest gwarantem bezpieczeństwa i suwerenności Polski. Zaangażowanie się USA w NATO musi zakładać to, w jaki sposób inne państwa członkowskie postępują. Uważam, że taka postawa jest całkowicie uzasadniona, szczególnie, iż tylko pięć państw realizowało swoje zobowiązania wobec Sojuszu, przeznaczając na wydatki obronne 2 proc. PKB. Były to USA, Wielka Brytania, Estonia, Grecja i Polska. Estonia i Grecja nie mają dużego wpływu na obronność Sojuszu, natomiast cały ciężar spada na Amerykę i Brytyjczyków, a Polska dokonuje ogromnego poświęcenia mając na uwadze wydatki budżetowe. Robi tak, ponieważ czuje się zagrożona, a Sojusz jest gwarantem polskiej suwerenności i bezpieczeństwa. Nie jest nim Unia Europejska" - ocenia komentator polityczny i ekonomista Matthew Tyrmand. Tyrmand ocenił, że za prezydentury Trumpa należy spodziewać się wzrostu wymiany handlowej między Polską a USA. "To już się dzieje, rozpoczęto dostawy do Polski LNG z USA" - dodał.

7:01

Dziś dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. "Chcielibyśmy, żeby z Warszawy poszedł jasny przekaz o tym, że Europa potrzebuje inwestowania w swoje bezpieczeństwo, że nam wszystkim zależy na silnej Europie, silnej także siłą więzi euroatlantyckiej" - powiedział PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. "Pan prezydent Andrzej Duda najpierw będzie rozmawiał z prezydentem Trumpem w cztery oczy, ścisłe cztery oczy, dwie osoby, bez udziału tłumaczy i dodatkowych ekspertów" - powiedział Szczerski. Według niego będzie to rozmowa dotycząca przede wszystkim kwestii, które są podstawą rozmów polsko-amerykańskich: bezpieczeństwa oraz współpracy gospodarczej.  

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy