Reklama

Reklama

Dodatek węglowy: Wypłaty ruszyły. Czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich?

Wypłaty dodatku węglowego w końcu ruszyły. Pieniądze z opóźnieniem dotarły do samorządów i powoli zaczynają trafiać na konta Polaków, jednak okazuje się, że nie wszyscy mogą liczyć na szybką wypłatę środków. Kto dostanie dodatek węglowy jako pierwszy i do kiedy można złożyć wniosek w urzędzie? Dlaczego przelewy są opóźnione, a w mediach wciąż pojawiają się informację, że budżet państwa na dodatek węglowy jest niewystarczający? Wyjaśniamy.

Wreszcie ruszyły wypłaty dodatku węglowego dla osób, których głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa albo piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem czy pelletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego

Reklama

  • Zgodnie z pierwotnym założeniem, pierwsze pieniądze miały trafić na konta Polaków w poniedziałek 19 września, jednak ze świecą można szukać gmin, w których taka sytuacja rzeczywiście miała miejsce. 
  • Dopiero w środę rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska przekazała PAP informację, że "na konto wojewody wpłynęła pierwsza transza środków na wypłatę dodatku węglowego". 
  • Wiadomo, że środki na jego wypłatę zostały już przekazane samorządom i realizowane są pierwsze przelewy dla Polaków. Czy dla wszystkich wystarczy?

Kiedy wypłata dodatku węglowego? Pieniądze z opóźnieniem trafiają do gmin

O tym, kiedy wypłata dodatku węglowego decyduje termin sesji radnych potrzebnej do tego, aby zaksięgować środki. W niektórych miastach i gminach sesję udało się zwołać właściwie z dnia na dzień, dlatego pierwsze wypłaty mogły ruszyć już w czwartek. Jest to jednak mniejszość. 

Trzeba również pamiętać, że samo rozpatrywanie wniosków o dodatek węglowy trwa. Wypłaty są realizowane według kolejności składania dokumentów w ciągu maksymalnie 60 dni. 

Pierwsze przelewy dotrą do osób, które złożyły wypełniony wzór wniosku o dodatek węglowy najwcześniej. Oczywiście pod warunkiem, że wiarygodność dokumentów nie wzbudza wątpliwości. 

Dodatek węglowy 2022: 3000 złotych nie dla wszystkich chętnych?

Media sugerują, że chętnych, aby otrzymać dodatek węglowy, jest więcej, niż środków przeznaczonych w ramach tej inicjatywy w budżecie państwa. Samorządy obawiają się, że nie będą miały z czego wypłacać pieniędzy mieszkańcom. Rząd na wypłaty dodatku węglowego przyznał kwotę 11,5 mld złotych, a to znacznie mniej, niż wynosi zapotrzebowanie. 

Według wstępnych danych zebranych przez TVN24 Biznes z 14 województw kwota wynikająca z wniosków o dodatek węglowy sięgnęła blisko 15,7 mld zł, a to już wtedy oznaczało niewystarczające środki na wypłatę jednorazowego świadczenia. Czy zatem nie wszyscy mogą liczyć na dodatek węglowy w pełnej kwocie 3000 zł? 

Art. 27. Pkt 3. ustawy sugeruje, że w momencie, gdy wykorzystanie środków przekroczy 95% (10,9 mld złotych), wysokość wypłacanego świadczenia zostanie proporcjonalnie obniżona tak, aby jego łączna wysokość była równa limitowi środków finansowych przeznaczonych na tej cel. 

Ministerstwo Środowiska i Klimatu uspokaja, że pieniędzy wystarczy

Aleksander Brzózka, rzecznik Ministerstwa Środowiska i Klimatu stwierdził niedawno, że pieniędzy przeznaczonych na dodatki węglowe dla Polaków powinno wystarczyć. Zapotrzebowanie zostało bowiem określone na podstawie wcześniejszych wpisów w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. 

W rozmowie z TVN24 Biznes rzecznik wyjaśnił, że "jeśli kwota z wniosków przekracza założony budżet, to dlatego, że są to wnioski złożone niepoprawnie lub przez osoby nieuprawnione do tego". Pozostaje więc jedynie mieć nadzieję, że dodatku węglowego w standardowej kwocie nie zabraknie dla wszystkich tych, którzy są uprawnieni, aby go otrzymać. 

Trzeba zaznaczyć, że choć zainteresowanie dodatkiem węglowym 2022 jest ogromne, mnóstwo wniosków może zostać odrzuconych z uwagi na fakt, iż na początku września zostały doprecyzowane kryteria dla osób, które ubiegają się o jego przyznanie. Niektórzy chcieli bowiem wykorzystać lukę w przepisach, aby zdobyć wyższe dofinansowanie. 

Teraz jeden dodatek węglowy przysługuje na wszystkie gospodarstwa domowe pod tym samym adresem, a 3 tysiące złotych na węgiel przyznawane będą pierwszemu wnioskodawcy, który złożył podanie w urzędzie gminy. 

Dodatek węglowy 2022. Do kiedy trzeba złożyć wniosek?

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć w urzędzie miasta lub gminy do 30 listopada 2022 po wcześniejszym zgłoszeniu źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Osoby, które nie zadbały o dopełnienie formalności, nie otrzymają dodatku węglowego 2022

Jeśli dokumenty zostaną rozpatrzone pozytywnie, pieniądze w ramach jednorazowego świadczenia zostaną wypłacone w ciągu maksymalnie 60 dni. 

Oficjalny wzór wniosku o dodatek węglowy można pobrać tutaj.

Czytaj również: 

Dodatek węglowy dla gospodarstw domowych. Środki trafiły już do wojewodów

Dodatek do gazu LPG i dodatek osłonowy do gazu. Można już składać wnioski

Mało znany dodatek dla emerytów. Może podratować budżet w październiku 

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama