Reklama

Dodatek osłonowy 2022. Gdzie pobrać wniosek?

We wtorek weszła w życie ustawa o dodatku osłonowym. Komu przysługuje nowe świadczenie? Jaką kwotę można dostać? Gdzie pobrać wniosek o dodatek osłonowy? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z nowym dodatkiem.

Dodatek osłonowy to nowe świadczenie, które ma stanowić wsparcie w pokryciu części kosztów energii oraz rosnących cen żywności. Rząd szacuje, że na wypłatę dodatku osłonowego przeznaczy 4 mld zł, a skorzysta z niego około 7 milionów gospodarstw domowych.

Dodatek osłonowy. Dla kogo?

Komu przysługuje dodatek osłonowy? W ustawie mowa jest o gospodarstwach domowych, których przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają:

  • 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym
  • 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Dodatek osłonowy. Ile wynosi?

Wysokość dodatku osłonowego zależy od liczby osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Dla gospodarstwa domowego:

Reklama

  • jednoosobowego będzie to 400 zł
  • 2-3 osobowego - 600 zł
  • 4-5 osobowego - 850 zł
  • z minimum 6 osobami - 1150 zł.

Kto może liczyć na wyższy dodatek osłonowy?

Na wyższy dodatek osłonowy mogą liczyć gospodarstwa domowe, gdy ich głównym źródłem ogrzewania jest: kocioł, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, itp. na paliwo stałe zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi. W takiej sytuacji wysokość dodatku osłonowego będzie powiększona o 25 proc.

Jednak w tym przypadku, aby otrzymać wyższy dodatek osłonowy, niezbędny będzie wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Dodatek osłonowy. Kogo jeszcze może dotyczyć?

Według ustawy o dodatku osłonowym przy ustalaniu jego wysokości będzie obowiązywać tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, iż dodatek osłonowy będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Wypłatę dodatku osłonowego powierzono gminom. Jego przyznanie nie będzie wymagało decyzji. Będzie ona wymagana tylko w przypadku odmowy.

Dodatek osłonowy. Kiedy pierwszy wypłaty?

Kiedy będzie można otrzymać pierwsze pieniądze w ramach dodatku osłonowego? Wypłata pierwszej raty ma nastąpić do 31 marca 2022 roku, a drugiej - do 2 grudnia 2022 roku. Dodatek będzie wypłacany tylko dwa razy w roku.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwał za okres od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r.

Dodatek osłonowy. Gdzie pobrać wniosek?

Co należy zrobić, by otrzymać dodatek osłonowy? Jak czytamy na rządowych stronach internetowych, odpowiedni wniosek należy złożyć w gminie. Wzór wniosku o dodatek osłonowy można pobrać TUTAJ  

Wnioski o dodatek osłonowy można składać do 31 stycznia 2022 roku. Osoby, które nie złożą wniosku do końca stycznia, nadal będą mogły to zrobić, jednak nie później niż do 31 października 2022 roku. W tym przypadku wyplata dodatku zostanie zrealizowana dopiero do 2 grudnia 2022 roku.

Czytaj też: Dodatek osłonowy. Skorzysta 7 mln gospodarstw domowych?


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek osłonowy | wniosek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy