Reklama

Reklama

Do Sejmu wraca temat aborcji. Human Rights Watch ostrzega

Jedna z największych światowych organizacji broniących praw człowieka oskarżyła we wtorek polskie władze o wykorzystywanie blokady związanej z koronawirusem do podjęcia tematu zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej i ograniczenia edukacji seksualnej - informuje Reuters.

Prawo i Sprawiedliwość porzuciło wcześniejsze próby zmiany obowiązujących w Polsce przepisów aborcyjnych po masowych protestach społeczeństwa. Obecnie planowane jest czytanie w Sejmie szeregu obywatelskich projektów ustaw. W porządku obrad na środę i czwartek znalazły się m.in. projekt penalizujący edukację seksualną oraz drugi, wprowadzający nowe, ostrzejsze prawo aborcyjne.

"Chaosu i niepokoju wokół COVID-19 nie należy wykorzystywać do odwrócenia uwagi od szkodliwych prób przeforsowania niebezpiecznych przepisów" -  powiedziała Hillary Margolis, badaczka praw kobiet z Human Rights Watch, której wypowiedź cytuje Reuters. 

Reklama

"Podczas pandemii polski rząd powinien skupić się na ochronie zdrowia i praw ludzi, a nie na ich umniejszaniu" - dodała.

PiS nie komentuje

W świetle obecnie obowiązujących w Polsce przepisów aborcja jest dozwolona w przypadku niektórych wad płodu, gwałtu, kazirodztwa, lub gdy kontynuowanie ciąży stanowi zagrożenie dla zdrowia matki. Projekt "Stop aborcji", który ma być odczytany w Sejmie, został po raz pierwszy zaprezentowany w 2018 r. Zawiera on propozycję zakazu aborcji w przypadku, gdy badania prenatalne wykażą ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu - przypomina Reuters.

Agencja zwróciła się z prośbą o komentarz do przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości, jednak nie uzyskała odpowiedzi.

Propozycje dotyczące aborcji i edukacji seksualnej zostały przedłożone parlamentowi w ostatniej kadencji i, zgodnie z przepisami parlamentarnymi, muszą zostać omówione do maja.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy