Reklama

Reklama

​Dla 4,6 mln uczniów rozpoczyna się rok szkolny 2019/2020

Dla 4,6 mln uczniów z blisko 24 tys. szkół w poniedziałek rozpoczyna się nowy rok szkolny 2019/2020. Dla blisko 384,9 tys. uczniów rozpoczynających naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych po raz pierwszy zabrzmi dzwonek szkolny.

Jak podaje MEN, w roku szkolnym 2019/2020 w szkołach podstawowych będzie uczyć się ponad 3 mln uczniów, w szkołach ponadpodstawowych - około 1,5 mln, w liceach ogólnokształcących - 643,5 tys., w technikach - 659,9 tys., w szkołach branżowych I stopnia - 199,9 tys.

Podwójny rocznik

W związku z reformą edukacji w pierwszych klasach szkół średnich będzie w tym roku więcej uczniów niż w latach ubiegłych - tzw. podwójny rocznik, czyli ostatni rocznik absolwentów gimnazjów i pierwszy rocznik absolwentów 8-letnich szkół podstawowych. 

W pierwszych klasach liceów uczyć się będzie 333,3 tys. uczniów, w pierwszych klasach techników - 299 tys. uczniów, a w pierwszych klasach szkół branżowych pierwszego stopnia - 109,7 tys. uczniów.

Reklama

W szkołach policealnych nowy rok szkolny rozpocznie ok. 220 tys. słuchaczy, a w szkołach dla dorosłych (podstawowych i liceach) ok. 142 tys. słuchaczy.

2 września to również pierwszy dzień zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla około 1,4 mln dzieci w wieku 3-6 lat w ponad 22 tys. przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych formach wychowania przedszkolnego.

Rozpoczęcie roku z udziałem ministra edukacji

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski weźmie udział w poniedziałek w Ogólnopolskiej Inauguracji Roku Szkolnego 2019/2020 w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem w woj. podlaskim. Podczas uroczystości minister edukacji dokona otwarcia nowo wybudowanego budynku szkoły, wręczy legitymacje szkolne uczniom klas pierwszych. Minister odwiedzi również Mobilne Centrum Edukacyjne, w którym uczniowie będą mogli zobaczyć, w jaki sposób nowoczesne technologie wykorzystywane są w edukacji.

Następnie minister Piontkowski weźmie udział w rozpoczęciu nowego roku szkolnego w Zespole Szkół Samorządowych w Jedwabnem.

Sekretarz stanu w MEN Marzena Machałek weźmie w dwóch uroczystych rozpoczęciach roku szkolnego w województwie dolnośląskim: w Powiatowym Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Bolesławcu i w Dolnośląskim Zespole Szkół w Biedrzychowicach.

Sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły Iwona Michałek weźmie udział w inauguracji roku szkolnego 2019/2020 w Szkole Podstawowej nr 15 w Toruniu oraz w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu.

Podsekretarz Stanu w MEN Maciej Kopeć będzie uczestniczył w wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego w Szkole Podstawowej nr 6 w Świnoujściu.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy