Reklama

Reklama

"DGP": Polscy studenci chcą wrócić do kraju

Niemal o połowę spadła liczba polskich obywateli ubiegających się o brytyjskie obywatelstwo. Agresywna polityka rządu Davida Camerona nie przestraszyła naszych rodaków. Wolą pozostać imigrantami niż poddanymi królowej - pisze dzisiejszy "Dziennik Gazeta Prawna". Badania przeprowadzone wśród polskich studentów pokazują również, że 83 proc. z nich zakłada, iż wróci do Polski.

W 2014 roku 3,1 tys. polskich obywateli skutecznie starało się o brytyjskie obywatelstwo. Takie dane opublikowało brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

"Dla porównania w roku 2013 liczba zaakceptowanych wniosków była niemal dwa razy większa" - pisze dziennik.

Boom na brytyjskie paszporty

Boom na brytyjskie paszporty rozpoczął się w 2010 roku i liczba wniosków od polskich obywateli rosła nieprzerwanie przez trzy lata.

Zdaniem ekspertów wiązało się to z faktem, że nastąpił przyrost tych osób, które spełniały kryteria, takie jak: pełnoletniość, niekaralność, zdane testy językowe i wiedzy o Wielkiej Brytanii oraz przynajmniej 5-letni pobyt na wyspach plus 12 miesięcy z tytułem rezydenta.

Reklama

Polityka rządu Camerona

"Prawdopodobnie ci, którzy chcieli wystąpić o obywatelstwo, już to uczynili" - powiedziała dziennikowi dr Ewelina Wiszczun. Obawy, że antyemigracyjna polityka rządu Camerona będzie skutkować zwiększeniem liczby wniosków o obywatelstwo, nie potwierdzają się.

Polacy chcą wrócić do kraju

Badania przeprowadzone wśród polskich studentów pokazują natomiast, że aż 83 proc. spośród nich zakłada, iż wróci do Polski.

Oznacza to wzrost o 7 proc. w porównaniu do stanu sprzed roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne