Reklama

Reklama

"DGP": Brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Gminy ograniczają lub wycofują się z programów zdrowotnych dla mieszkańców. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mają zostać przeznaczone na podwyżki dla nauczycieli - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zdaniem samorządowców - z którymi rozmawiali dziennikarze "DGP" - kolejne podwyżki dla nauczycieli i niedoszacowana subwencja to ogromny problem finansowy dla władz wielu miejscowości. Jest już pierwsza, która nie wypłaca nauczycielom pensji. Do takiej sytuacji doszło w Zawidzu Kościelnym.

Gminy muszą zapewnić nauczycielom minimalną pensję, ale także dodatek za wychowawstwo na poziomie co najmniej 300 zł i wywiązać się z obowiązku zapewnienia średniej płacy, która wzrasta wraz z podwyżkami.

Dariusz Piontkowski, szef MEN, zapewniał, że samorządy nie są pokrzywdzone, bo we wrześniu dostały dodatkowy miliard złotych z subwencji oświatowej na podwyżki dla nauczycieli. Związkowcy i włodarze gmin wyliczyli jednak, że to za mało o 400 mln zł, a w przyszłym roku na utrzymanie tegorocznych podwyżek zabraknie z subwencji 35 mln zł.

Reklama

W Olsztynie z tego powodu zawieszone zostały szczepienia przeciwko pneumokokom dla seniorów, zrezygnowano także z pomysłu utworzenia mobilnego punktu pierwszej pomocy psychologicznej. W Częstochowie nie będzie w tym roku realizowany program profilaktyczny przeciwko grypie. Inne miasta zastanawiają się, jakie wydatki obciąć, aby starczyło na podwyżki.

Więcej w dzisiejszym wydaniu "DGP"


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy