Reklama

Reklama

Delegalizacja PiS i komisja śledcza. Roman Giertych przedstawia propozycje

Adwokat Roman Giertych po tym, jak zapowiedział swój powrót do polityki, poinformował w mediach społecznościowych, że chciałby zająć się organizowaniem pracy "komisji śledczej ds. nielegalnych działań PiS w latach 2015-2021". Według niego jeszcze przed zakończeniem prac komisji partia Jarosława Kaczyńskiego powinna zostać zdelegalizowana.

Adwokat Roman Giertych zapowiedział w piątek swój powrót do polityki i start w najbliższych wyborach. W sobotę były minister edukacji narodowej przedstawił pomysł powołania "komisji śledczej ds. nielegalnych działań PiS w latach 2015-2021". 

"Oczywiste jest dla mnie, że trzeba to bardzo dobrze przygotować, aby w ciągu pół roku przeprowadzić całe rozliczenie" - napisał na Facebooku.

10 zagadnień

Giertych przedstawił również 10 spraw, którymi według niego powinna zająć się komisja:

Reklama

  • sprawa zamachu na TK i wydawania wyroków przez nieuprawnione osoby;
  • sprawa nielegalnego powoływania sędziów i Izb w Sądzie Najwyższym - nielegalne wydawanie wyroków. Zamach na ten konstytucyjny organ;
  • nielegalne powołanie KRS - nielegalne uchwały tego gremium;
  • kradzieże, przywłaszczenia, korupcja, nepotyzm;
  • ukrywanie przestępczości związanej z PiS;
  • prześladowania przeciwników politycznych i demonstrantów;
  • zbrodnicze zaniechania przygotowania kraju na epidemię;
  • nielegalne naciski na sędziów i prokuratorów;
  • nielegalne wykorzystywanie służb specjalnych do celów politycznych;
  • zamiana mediów publicznych w media partyjne.

"Te dziesięć tematów można oczywiście jeszcze poszerzać i ich hierarchia może być inna. Proszę o pomysły i podpowiedzi" - zaapelował były prezes Ligi Polskich Rodzin. 

Według niego "równolegle z pracami komisji śledczej musi się toczyć praca prokuratury, która wobec osób niepodlegających Trybunałowi Stanu będzie prowadzić postępowanie".

"Delegalizacja PiS"

"Główne śledztwo winno się toczyć w związku z art. 258 kk - zorganizowana grupa przestępcza, zmierzająca do popełnienia szeregu przestępstw, takich jak przekroczenie uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych, podszywanie się pod funkcjonariuszy publicznych np. sędziów, ukrywanie przestępstw, fałszerstwa, przywłaszczenia np. w sprawie afery KNF, itp. W ramach tego postępowania należy postawić pilnie zarzuty kierownictwu PiS i zabezpieczyć prawidłowość postępowania przygotowawczego" - wskazał Giertych.

"Prokurator Generalny winien jeszcze przed zakończeniem prac komisji zawnioskować do prawidłowo powołanego Trybunału Konstytucyjnego o delegalizację PiS i o przekazanie majątku tej partii na cele społeczne. Postępowanie przez Trybunałem byłoby dobry prejudykatem do wyroków Trybunału Stanu wobec osób podlegających pod TS (m.in. Andrzej D., Jarosław K., Mateusz M., Zbigniew Z., Beata S.)" - dodał adwokat. 

Sprawa Giertycha

W czwartek Sąd Rejonowy w Poznaniu uchylił środki zapobiegawcze zastosowane przez prokuraturę wobec Romana Giertycha w związku ze śledztwem w sprawie nieprawidłowości w spółce Polnord. - Roman Giertych nie jest podejrzanym - poinformował Jakub Wende, obrońca adwokata.

Giertych jest jedną z 12 osób zatrzymanych w połowie października w związku ze śledztwem dotyczącym wyprowadzenia i przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord.

Zatrzymanym w sprawie przedstawiono zarzuty dotyczące przywłaszczenia środków spółki oraz wyrządzenia firmie szkody majątkowej w wielkich rozmiarach, a także prania brudnych pieniędzy.

Postępowanie prowadzone przez poznańską Prokuraturę Regionalną dotyczy dwóch wątków - zakupu bezwartościowych - zdaniem prokuratury - wierzytelności spółki Prokom Investments S.A. w kwocie niemal 73 mln zł i nabycia nieruchomości po zawyżonej według śledczych cenie niespełna 27 mln zł.

Reklama

Reklama

Reklama