Reklama

Reklama

Delegacja PiS spotka się z prezydentem Dudą

Kierownictwo PiS wyznaczyło delegację do rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą ws. kalendarza powyborczego. Grupa polityków ma z prezydentem omawiać m.in. termin pierwszego posiedzenia Sejmu i powołania rządu.

Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek była w środę pytana w Sejmie, na kiedy mogłoby zostać zwołane pierwsze posiedzenie Sejmu nowej kadencji. 

"Komitet polityczny podjął uchwałę dot. wyznaczenia delegacji do rozmów z panem prezydentem w sprawie kalendarza wyborczego, jeżeli chodzi o ustalenie terminu powołania rządu, składu i tak dalej" - poinformowała. Zaznaczyła, że data takiego spotkania nie jest jeszcze znana.

W delegacji PiS, jak poinformowała Witek, będzie m.in. wiceprezes PiS Adam Lipiński i szef komitetu wykonawczego Joachim Brudziński. Zapytana czy w tej grupie jest także prezes PiS Jarosław Kaczyński, odpowiedziała: "Wydaje mi się, że jako szef partii, tak".

Reklama

Witek nie chciała mówić o tym, jaki termin pierwszego posiedzenia Sejmu jest optymalny dla PiS. "To jest decyzja pana prezydenta. Jest kalendarz wyborczy. Myślę, że pan prezydent nie będzie zwlekał, bo chodzi o to, żeby szybko sformować rząd" - powiedziała. "Zostawiamy to panu prezydentowi do rozstrzygnięcia" - dodała.

Szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska powiedziała we wtorek PAP, że prezydent Andrzej Duda nie zdecydował jeszcze, kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie Sejmu po wyborach.

Prezydent zwołuje pierwsze posiedzenia Sejmu i Senatu na dzień przypadający w ciągu 30 dni od dnia wyborów; po tegorocznych wyborach inauguracyjne posiedzenia najpóźniej muszą więc odbyć się do 24 listopada. Na pierwszym posiedzeniu Sejmu nowej kadencji dotychczasowy premier składa dymisję.

We wtorek komitet polityczny PiS zdecydował, że - zgodnie z przedwyborczymi zapowiedziami - Beata Szydło jest kandydatką partii na premiera.

Witek była pytana, czy komitet polityczny PiS zbierze się jeszcze, aby omówić skład rządu, który ma formować Szydło. "Najważniejsze decyzje będzie podejmował komitet polityczny, wtedy gdy kalendarz związany z ogłoszeniem wyników wyborów, z przedstawieniem kandydata na premiera i formowaniem rządu rozpocznie się" - dodała.

Co z realizacją obietnic?

Rzeczniczka PiS mówiła również o projektach, które będzie zgłaszał PiS. "500 plus (500 zł na drugie i kolejne dziecko) i obniżenie wieku emerytalnego to priorytet. Eksperci mają to wyliczone. To będzie możliwe do wprowadzenia już w 2016 roku" - powiedziała. Zaznaczyła, że to są dwa priorytety, które PiS planuje od 2016 roku. "Oczywiście nie od 1 stycznia, bo to wymaga też czasu" - dodała rzeczniczka PiS.

Witek - której nazwisko wymieniane jest w kontekście obsady funkcji ministra edukacji - mówiła też o projekcie zakładającym zniesienie gimnazjów. "Proszę nie mówić o likwidacji - powiedziałabym: wygaszanie. To byłoby w roku szkolnym 2016/17. To wiązałoby się z równoczesną zmianą podstawy programowej od przedszkola aż do szkoły podstawowej" - powiedziała. Dodała, że "w sensie kosztów to jest policzone - są niewielkie".

Zaznaczyła, że PiS cały czas opowiada się za podwyższeniem kwoty wolnej podatku do 8 tysięcy. Przypomniała, że w środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustalające kwotę wolną od podatku w wysokości 3089 zł są niezgodne z konstytucją i tracą moc 30 listopada 2016.

"Podwyższenie kwoty od podatku jest oczekiwane przez obywateli i powinno nastąpić" - oświadczyła rzeczniczka PiS.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy