Reklama

Reklama

David Cameron w środę w Warszawie. Będzie mowa o zasiłkach dla Polaków

Brytyjski premier David Cameron przybywa w środę do Warszawy. Będzie przekonywał Polskę do swego projektu renegocjacji członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. Kwestią sporną będzie postulowane przez Londyn ograniczenie świadczeń socjalnych dla imigrantów.

Brytyjskie media zwracają uwagę, że polski rząd popiera zdecydowaną większość postulatów wyrażonych przez brytyjskiego premiera w liście do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, dotyczących m.in. zwiększenia konkurencyjności Unii Europejskiej, wzmocnienia roli parlamentów narodowych i zabezpieczenia interesów państw pozostających poza strefą euro.

Polska jest jednak zdecydowanie przeciwna - podobnie jak inne kraje środkowoeuropejskie - postulowanemu przez Brytyjczyków ograniczeniu migrantom z państw Unii Europejskiej dostępu do zasiłków. Według brytyjskiej propozycji prawo do świadczeń uzyskiwałoby się dopiero po czterech latach rezydentury podatkowej w Wielkiej Brytanii, co, zdaniem ekspertów, stanowi wyraźne zakłócenie podstawowej zasady swobodnego przepływu osób.

Reklama

"Osiągnięcie szybkiego porozumienia jest niemożliwe, ale Londynowi zależy na zbliżeniu stanowisk z Polską" - mówi PAP Agata Gostyńska-Jakubowska z think tanku Centre for European Reform.

Ograniczenie zasiłków kluczowe dla Camerona

"Głównym celem wizyty jest przekonanie polskiego rządu (...) do większej elastyczności w kwestii postulatu dotyczącego świadczeń społecznych. Trudno sobie jednak wyobrazić, żeby którakolwiek z jego (Camerona) ofert mogła przekonać polski rząd do poparcia propozycji, która ewidentnie uderzyłaby w obywateli innych państw UE, w tym 850 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii" - mówi Gostyńska-Jakubowska.

Jej zdaniem obszar, na którym Cameron może szukać poparcia lub przynajmniej milczącej zgody, to kwestia zasiłków rodzinnych, pobieranych przez imigrantów na rzecz dzieci przebywających w innym państwie członkowskim niż Wielka Brytania. "Wydaje się, że tutaj jest pewne pole do negocjacji" - oceniła.

"Financial Times" cytuje we wtorek w wydaniu internetowym niewymienionego z nazwiska przedstawiciela polskich władz, który na temat postulowanej przez Londyn redukcji zasiłków dla migrantów powiedział: "To dla nas czerwona linia. Chcemy zachować Brytanię w Unii. Ale nie oznacza to, że możemy zapłacić czy że zapłacimy każdą cenę".

Osiągnięcie porozumienia w kwestii zmian w systemie zasiłków ma jednak kluczowe znaczenie dla Camerona, aby mógł zarekomendować głosowanie za pozostaniem we wspólnocie w zaplanowanym "najpóźniej do końca 2017 roku" referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Rekordowe dane dot. imigracji

Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu sondażu YouGov tylko 36 proc. Brytyjczyków uważa, że obywatele innych państw członkowskich powinni mieć prawo do zamieszkiwania i pracy w ich kraju, podczas gdy 48 proc. jest przeciwnego zdania.

Jednocześnie, jak wskazują dane brytyjskiego biura ds. statystyki (ONS), imigracja do Wielkiej Brytanii osiągnęła rekordową liczbę 336 tys. osób rocznie, z czego 180 tys. z innych państw członkowskich Unii Europejskiej.

Polacy są najaktywniejszą zawodowo grupą narodową w Wielkiej Brytanii - aż 92 proc. ma stałą pracę lub studiuje na uczelni wyższej, działa ponad 22 tys. polskich firm, co przekłada się na znaczny wkład do brytyjskiego budżetu.

Z Londynu Jakub Krupa 

Plan wizyty

W środę wieczorem (godz 19.50) David Cameron spotka się na roboczej kolacji z premier Beatą Szydło. W czwartek rano (godz.8.55) brytyjski premier będzie ponownie rozmawiał z premier Szydło, a także z prezydentem Andrzejem Dudą.

Podczas ostatniego unijnego szczytu w Brukseli minister do spraw europejskich Konrad Szymański deklarował, że Polska chce, by Wielka Brytania pozostała w Unii Europejskiej, ale nie zgodzi się na dyskryminację rodaków na Wyspach. Rzecznik prasowy prezydenta Marek Magierowski przekonywał, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie byłoby dobre ani dla Wspólnoty, ani dla Polski. Magierowski dodał, że prezydent podczas spotkania z Cameronem chce poruszyć również kwestie związane ze wspólnym europejskim rynkiem, strefą Schengen oraz walką z terroryzmem.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne