Reklama

David Cameron spotka się w piątek z Beatą Szydło

Brytyjski premier David Cameron przyjeżdża w piątek do Warszawy. Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział w TVP Info, że ma rozmawiać z premier Beatą Szydło o sytuacji Polaków na Wyspach.

Rzecznik rządu, w programie "Gość Poranka" TVP Info przypomniał, iż niedzielne rozmowy szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska z Davidem Cameronem nie przyniosły porozumienia.

- Czekamy na propozycje Wielkiej Brytanii, dla nas najważniejszy jest interes naszych rodaków na Wyspach - powiedział Rafał Bochenek.

Kompromis Brukseli z Londynem

Dziś w południe szef Rady Europejskiej przedstawi projekt kompromisu Brukseli z Londynem. Donald Tusk prześle propozycję do wszystkich krajów członkowskich.

Chodzi o europejskie reformy i pomysły, które pozwolą uniknąć wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Reklama

Kontrowersyjny postulat Wielkiej Brytanii

Najbardziej kontrowersyjny jest postulat Londynu, dotyczący ograniczeń w wypłatach zasiłków dla pracowników z unijnych krajów, bo to oznaczałoby dyskryminację między innymi Polaków.

Komisja Europejska zaproponowała kompromis - hamulec bezpieczeństwa, który umożliwiłby zablokowanie zasiłków w sytuacji, gdy system społeczny jest przeciążony. Oficjalnie jednak Komisja tego nie potwierdza.

Ograniczenia tylko wobec nowych pracowników?

Polskie Radio nieoficjalnie dowiedziało się, że ograniczenia mają dotyczyć nowo przybyłych pracowników do Wielkiej Brytanii, a nie tych, na przykład Polaków, którzy już pracują na Wyspach.

Jeśli chodzi o czas wprowadzanych ograniczeń, to - jak wynika z nieoficjalnych informacji - byłoby to siedem lat, a nie cztery, jak początkowo proponował Londyn. Aby hamulec bezpieczeństwa mógł być użyty, konieczne są zmiany w europejskim prawie, choć nie wymaga to zmiany traktatów.

Informacyjna Agencja Radiowa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy