Reklama

Danuta Dmowska-Andrzejuk już oficjalnie ministrem sportu

Prezydent Andrzej Duda powołał Danutę Dmowską-Andrzejuk na ministra sportu i jednocześnie odwołał z tej funkcji premiera Mateusza Morawieckiego.

Ministerstwo Sportu było jedynym resortem, który podczas powoływania nowego rządu Morawieckiego - 15 listopada - nie został obsadzony.

Poprzedni minister Witold Bańka został szefem Światowej Agencji Antydopingowej. Formalnie na urząd ministra sportu został powołany premier, ale przedstawiciele rządu podkreślali, że to sytuacja tymczasowa. We wtorek Morawiecki poinformował, że kandydatką na ministra sportu jest Dmowska-Andrzejuk.

Duda: Nadaje się doskonale

Prezydent powiedział, że cieszy się z zakończenia okresu formowania rządu po ostatnich wyborach parlamentarnych.

"Cieszę się, że to wszystko odbywa się w sposób tak stabilny. A przede wszystkim bardzo serdecznie dziękuję panu premierowi i bardzo się cieszę, że na to ważne stanowisko ministra sportu w polskim rządzie wybrał i wskazał osobę tak doskonale nadającą się do pełnienia tej ważnej funkcji" - powiedział.

Reklama

Podkreślił, że minister Danuta Dmowska-Andrzejuk jest przede wszystkim wspaniałym polskim sportowcem.

"Jest to, śmiało można powiedzieć, wielka kariera sportowa, a w związku z tym także i znajomość sportu światowego, polskiego, ale przede wszystkim sportu profesjonalnego, właściwie od podszewki" - powiedział prezydent. 

"Nie mam w związku z tym żadnych wątpliwości, że jeżeli chodzi o znajomość materii, którą pani minister ma się zajmować i o dobre prowadzenie spraw polskiego sportu udało się znaleźć (...) ministra sportu, który z całą pewnością doskonale spełni pokładane nadzieje" - powiedział Andrzej Duda.

"Wszyscy trzymają kciuki za powodzenie jej misji"

Prezydent podkreślił, że nowa minister jest osobą niezwykle sympatyczną i ujmującą. Wyraził przekonanie, że tak będzie także w kontaktach osobistych ze sportowcami i innymi osobami, z którymi przyjdzie się jej spotykać, realizując obowiązki ministra sportu.

Andrzej Duda powiedział, że jest także przekonany, iż stworzy ona "doskonały zespół, który będzie świetnie wykonywał zadania, ale przede wszystkim, że będzie to pasmo sukcesów dla polskiego sportu, ale także dla Rzeczpospolitej".

"Będzie to nie tylko opieka nad sportowcami, ale też opieka nad sportem amatorskim, opieka nad szeroko pojętą kulturą fizyczną, także dbałość o polskie obiekty sportowe, o inwestycje, które są w tym zakresie potrzebne. Jestem przekonany, że to młode spojrzenie pani minister, takie śmiałe widzenie nowoczesnego rozwoju, jakie jest potrzebne sportowi w każdej jego dziedzinie i w każdym jego calu, tutaj z pewnością będzie doskonale realizowane" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że "wszyscy trzymają kciuki za powodzenie jej misji". 

Kim jest nowa minister?

 

Dmowska-Andrzejuk to szpadzistka, mistrzyni świata i Europy w tej dyscyplinie. Pierwszy sukces odniosła w wieku 15 lat, wygrywając zawody Challenge Witt we Wrocławiu. Rok później została mistrzynią Polski juniorek. Rok 2004 przyniósł jej pierwszy tytuł mistrzyni kraju wśród seniorów. Później miano najlepszej polskiej szpadzistki wywalczyła jeszcze pięciokrotnie (2006, 2008-09, 2011, 2015).

Przełomowy w jej karierze był rok 2005. W styczniu po raz pierwszy stanęła na podium zawodów o Puchar Świata - była druga w Pradze. W czerwcu zajęła trzecią pozycję w Barcelonie. Zwieńczeniem dobrych wyników był złoty medal mistrzostw świata, który zdobyła w październiku w Lipsku. Cztery lata później wraz z koleżankami w tureckiej Antalyi została wicemistrzynią globu w drużynie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy