Reklama

Reklama

Czy zaniżone odszkodowania ubezpieczeniowe to poważny problem?

W opinii wielu klientów odszkodowania otrzymywane od towarzystw ubezpieczeniowych są zaniżone. Problem ten jest dość kontrowersyjny, a potencjalnych sposobów na obniżenie odszkodowań dużo. Jak towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaniżać odszkodowanie?

Proces ustalanie wysokości odszkodowania jest skomplikowany, a w celu obniżenia wartości odszkodowania towarzystwa ubezpieczeniowe mogą sięgać po kilka sztuczek, które są zwykle zgodne z prawem. Przykładowo, aby zaniżyć odszkodowanie OC, czy też AC ubezpieczyciele mogą:

1. Zaniżać wartość pojazdu

Wyposażenie pojazdu ma spory wpływ na jego wartość. Bogata wersja może zwiększyć wartość pojazdu nawet o kilkanaście procent, w porównaniu do wersji standardowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe czasem z góry zakładają, że dany pojazd miał standardowe wyposażenie, co może skutkować znacznym obniżeniem wysokości odszkodowania np. przy szkodzie całkowitej.

Reklama

2. Stosować zamienniki, a nie części oryginalne

Często spotyka się to w przypadku starszych pojazdów. Towarzystwa ubezpieczeniowe wyceniają wysokość szkody na podstawie części zamiennych. Jeżeli jednak w uszkodzonym pojeździe zamontowane były części oryginalne, to poszkodowany ma prawo żądać wyceny szkody, właśnie po wartości części oryginalnych. 

3. Zawyżać amortyzację

Przy wycenie szkody towarzystwa ubezpieczeniowe szacują stan zużycia części w chwili przed wypadkiem, co obniża wysokość odszkodowania. Mają do tego pełne i zrozumiałe prawo. Jednak wielkość amortyzacji w opinii wielu klientów jest często znacznie przeszacowana.

4. Kwestionować datę powstania części szkód

Niektórzy poszkodowani żalą się, że towarzystwa ubezpieczeniowe próbują im wmówić, że część szkód powstała już wcześniej. Przykładowo samochód uległ stłuczce, w wyniku której powstała rysa na zderzaku, a towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdza, że ta rysa powstała jeszcze przed stłuczką i nie chce za nią wypłacić odszkodowania.

Na ile skuteczne jest odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela?

Poszkodowani, którzy uważają, że przyznane im odszkodowanie było za niskie, mają kilka sposobów na złożenie odwołania. Niestety są one często nieskuteczne, a przy tym wymagają kilku miesięcy, a czasem nawet i lat na pozytywne rozpatrzenie. To szczególnie mało korzystna sytuacja, gdy pieniędzy z odszkodowania nie wystarczyło na pełną naprawę pojazdu. W takich przypadkach pomocna może być pożyczka, która pozwoli natychmiast uzyskać środki na pełną naprawę samochodu.

Mimo tego, że odwołania od odszkodowania nie zawsze są skuteczne, a ponadto wymagają czasu na akceptację, to w większości przypadków warto składać reklamację. Na odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela ma się 3 lata, a nawet 20 lat, gdy dany wypadek był wynikiem przestępstwa. Lepiej działać jednak bez zbędnej zwłoki, ponieważ im wcześniej zgłosi się odwołanie, tym łatwiej znaleźć dowody na to, że odszkodowanie rzeczywiście zostało zaniżone.

W jaki sposób odwołać się od decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego?

Spieranie się z likwidatorem danej szkody, czy wysyłanie e-maili do biura obsługi klienta towarzystwa ubezpieczeniowego jest nieskuteczne, jak potwierdza Michał z Matchbanker. Powinno się za to wysłać listownie odwołanie od decyzji bezpośrednio do zarządu towarzystwa ubezpieczeniowego. Takie pismo powinno zawierać dane osobowe poszkodowanego oraz polisy, dane pojazdu, datę i miejscowość oraz własnoręczny podpis.

Najważniejsze w odwołaniu jest jednak wskazanie, o jaką wysokość odszkodowania składa się wniosek oraz odpowiednie uzasadnienie odwołania. Takie uzasadnienie może być oparte o np. kosztorys, przygotowany przez niezależnego rzeczoznawcę albo warsztat samochodowy. Przydać może się także wsparcie prawnika i przytoczenie odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego oraz uchwały Sądu Najwyższego. Opinie prawnika czy też rzeczoznawcy majątkowego generują jednak koszty, które mogą zniechęcić do napisania odwołania.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje