Czy ustawa wiatrakowa zaszkodziła opozycji? Najnowszy sondaż
Choć w ostatnich dniach mówiono o tym, że po kontrowersjach związanych z ustawą wiatrakową Paulina Hennig-Kloska nie może liczyć na stanowisko nowej minister klimatu i środowiska, w piątek Donald Tusk rozwiał wątpliwości w tej sprawie. O to, czy posłanka z Polski 2050 powinna zostać wyznaczona na to stanowisko, zapytano Polaków w najnowszym sondażu SW Research. Choć zdania były podzielone, okazuje się, że najwięcej respondentów - 39,30 proc. - nie ma zdania na ten temat, a 15,60 proc. nie słyszało o tej sprawie.

W ostatnim tygodniu głośno było o kontrowersjach wokół tzw. ustawy wiatrakowej.
Hennig-Kloska nie straciła szansy. Jest kandydatką na nową minister
Projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii wniosła grupa posłów Polski 2050-TD i KO 28 listopada. Znalazły się w nim również przepisy liberalizujące stawianie farm wiatrowych i wiatraków w Polsce.
Szybko stał się on obiektem krytyki ze strony polityków PiS, a wiceszefowa Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska tłumaczyła wówczas, że projekt wymaga doprecyzowania, a "intencje zostały źle odczytane". Pytana o to, czy bierze odpowiedzialność za niedoskonałości projektu, zwracała uwagę na to, że nad ustawą pracował szereg ludzi.
Ostatecznie, po złożeniu autopoprawki, w projekcie pozostały tylko przepisy dotyczące mrożenia cen prądu, a Sejm przyjął ustawę w czwartek.
Choć zgodnie z doniesieniami medialnymi zamieszanie wokół ustawy wiatrakowej miało Hennig-Kloskę kosztować utratę obiecanej teki minister klimatu i środowiska, tak się jednak nie stało. Wzięła ona udział w piątkowym spotkaniu przyszłych członków rządu z Donaldem Tuskiem i wciąż pozostaje kandydatką na nowego ministra klimatu i środowiska.
Nowy sondaż. Wielu Polaków nie słyszało o kontrowersjach wokół ustawy wiatrakowej
W najnowszym sondażu SW Research dla rp.pl jego uczestników zapytano o zdanie w kwestii zamieszania wokół ustawy. Badanych zapytano: "Czy po pojawieniu się w ustawie mrożącej ceny energii kontrowersyjnych zapisów o wiatrakach Pani/Pana zdaniem pracująca nad ustawą Paulina Hennig-Kloska nie powinna zostać wyznaczona na ministra klimatu i środowiska?".
Na to pytanie 26,70 proc. respondentów odpowiedziało, że nie powinna, a 18,40 proc. - że powinna.
39,30 proc. badanych przekazało, że nie ma zdania, a 15,60 proc. ankietowanych nie słyszało o tej sprawie.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 5-6 grudnia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia - podano.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!