Reklama

Reklama

Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od pracy? Sprawdzamy przepisy

Najbliższy ustawowy dzień wolny od pracy wypada w czwartek 16 czerwca, święto Bożego Ciała. Co zatem z piątkiem 17 czerwca? Sprawdzamy, w jakie dni możemy liczyć na wolne od pracy i nauki.

W czwartek 16 czerwca obchodzimy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znane jako Boże Ciało. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i nauki. Zamknięte będą m.in. szkoły, uczelnie, urzędy, centra handlowe, duże markety spożywcze, drogerie czy zakłady fryzjerskie. Przepisy dopuszczają jednak możliwość sprzedaży dla tych właścicieli sklepów, którzy tego dnia staną za ladą i samodzielnie będą obsługiwać klientów

Piątek, 17 czerwca. Czy jest wolny od pracy?

Czy 17 czerwca również jest dniem wolnym? W piątek po Bożym Ciele nie przypada święto, nie jest on więc dniem ustawowo wolnym od pracy. Następny dzień ustawowo wolny od pracy będzie mieć miejsce za nieco ponad dwa miesiące - Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia), które wypada w poniedziałek. W związku z tym pracownicy skorzystają z dłuższego trzydniowego weekendu.

Reklama

Pracownicy, którzy zdecydują się jednak na wybranie jednego dnia urlopu na piątek 17 czerwca, mogą skorzystać z dłuższego, czterodniowego weekendu. Natomiast osoby, które chciałby przedłużyć wypoczynek od pracy o kilka dodatkowych dni, mogą wziąć wolne: 13, 14 i 15 czerwca i tym samym skorzystać z dziewięciodniowego urlopu.

Dni wolne w 2022 roku

W tym roku możemy liczyć jeszcze na dni wole od pracy i nauki, które wypadają:

  • 15 sierpnia (poniedziałek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (wtorek) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (piątek) - Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (niedziela) - Boże Narodzenie
  • 26 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie

Wolne od pracy

Dni wolne od pracy mogą być wolne ustawowo, tj. na podstawie przepisów powszechnie obowiązujących ustaw lub układów zbiorowych, lub wynikać z przyjętego u pracodawcy rozkładu czasu pracy (np. soboty). Ponadto, pracodawca może ustanowić dodatkowe dni wolne od pracy, jeżeli z zachowaniem norm czasu pracy pracownicy odpracują wolne w inny dzień. 

Pozostałe dni nieobecności w pracy (urlopy, choroby i inne usprawiedliwione niestawiennictwa w pracy, jak też nieobecności zawinione przez pracownika) - są wolne od pracy tylko dla konkretnej osoby.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy