Reklama

Reklama

Czy jesteś za przyjęciem uchodźców? Zagłosuj

Prezydent zapowiada referendum w sprawie uchodźców na jesień 2019 roku, ale na naszej mapie preferencji mogą państwo swoje zdanie wyrazić już dziś.

Według porozumienia z września 2015 r. kraje unijne zobowiązały się do przyjęcia określonej liczby migrantów z terytorium Włoch i Grecji. Łącznie relokowanych miało zostać 160 tys. osób. Do tej pory przeniesiono zaledwie kilkanaście procent. 

Żadnego uchodźcy nie przyjęły na razie Polska, Węgry i Austria, choć Wiedeń zapowiedział, że niedługo rozpocznie relokację. Komisja Europejska zagroziła, że jeśli kraje te nie zaczną przyjmować uchodźców, zostanie wobec nich wszczęta procedura naruszenia unijnego prawa.

Referendum w sprawie uchodźców to postulat ruchu Kukiz'15. Do tego pomysłu przychylił się ostatnio prezydent Andrzej Duda.

Reklama

Obecnie na świecie jest ok. 21 mln uchodźców uciekających przed prześladowaniami, biedą albo wojną i ponad trzy miliony osób poszukujących azylu. W ciągu trzech ostatnich lat podczas przeprawy przez Morze Śródziemne do Europy zginęły tysiące migrantów. Trwająca w Syrii wojna kosztowała już życie ponad 400 tys. osób, a ponad cztery miliony zostało zmuszonych do udania się do sąsiednich krajów albo do Europy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy