Reklama

Reklama

Czy 6 listopada to niedziela handlowa? Odpowiadamy

W Polsce zakaz handlu obowiązuje w większość niedziel w roku. Kilka wyjątków w kalendarzu zostało zaplanowanych tak, aby Polacy mogli zrobić zakupy przed ważnymi świętami lub istotnymi wydarzeniami. Sprawdź, czy 6 listopada to niedziela handlowa i kiedy jeszcze będzie można zrobić zakupy w niedziele w 2022 roku?

Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z jej przepisami na cały 2022 roku przypada jedynie 7 niedziel handlowych. Po jednej niedzieli handlowej konsumenci mieli do dyspozycji w styczniu, czerwcu oraz w sierpniu. Dwie niedziele handlowe wypadają natomiast w tym roku w kwietniu i grudniu.

Czy 6 listopada to niedziela handlowa?

Wiele osób zastanawia się, czy najbliższa niedziela 6 listopada jest handlowa. Jesteśmy po uroczystości Wszystkich Świętych i zbliżamy się powoli do świątecznych przygotowań. Jednak ta niedziela nie jest handlowa.

Oznacza to, że w niedzielę 6 listopada 2022 roku większość sklepów będzie zamkniętych. Jednak są placówki, które w tym czasie będą mogły mimo zakazu prowadzić handel.

Reklama

Kogo nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele?

Zakaz handlu w niedziele ma też swoje wyjątki. Od tej reguły wykluczona jest lista placówek stworzona przez ustawodawcę. Sklepy i placówki, które mogą być otwarte w każdą niedzielę, to między innymi:

 • stacje paliw
 • apteki
 • sklepy (jednak tylko w momencie, gdy sprzedawcą będzie właściciel danego miejsca lub w formie nieodpłatnej pracy, obsługiwać będą klientów członkowie jego najbliższej rodziny)
 • restauracje, kawiarnie, puby
 • piekarnie i cukiernie
 • sklepy i placówki na dworcach
 • kwiaciarnie

Niedziele handlowe w 2022 roku. Kiedy jeszcze zrobimy zakupy?

W tym roku, tak jak wspomnieliśmy, rząd przewidział 7 niedziel handlowych, podczas których sklepy są otwarte. Za nami już 5 niedziel handlowych, które wypadały:

 • 30 stycznia
 • 10 kwietnia
 • 24 kwietnia
 • 26 czerwca
 • 28 sierpnia

Oznacza to, że zakupy w niedziele, zrobimy jeszcze tylko dwa razy w tym roku. Te daty mają oczywiście związek z przedświątecznymi zakupami, kiedy w sklepach spędzamy więcej czasu niż zazwyczaj.

W związku z tym rząd zaoferował dwie dodatkowe niedziele handlowe, które rozładują nieco ruch podczas zakupów. Przed nami jeszcze dwie niedziele bez zakazu handlu i wypadają one 11 grudnia oraz 18 grudnia 2022 roku.

Jakie są kary za złamanie zakazu handlu?

Okazuje się, że kary za złamanie zakazu handlu są bardzo wysokie. Za sprzedaż w niedzielę niehandlową grozi od 1000 zł do 100 tysięcy zł kary.

Jak podano do publicznej informacji, w ciągu 6 miesięcy w 2021 roku, Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała prawie 700 placówek. Okazało się, że 53 z nich naruszyły zasady niedzieli niehandlowej. Kontrole wciąż są przeprowadzane, więc sprzedawcy muszą mieć na uwadze zapisy ustawy i pamiętać o tym, kiedy wypada niedziela handlowa.

Czytaj również:

Więcej sygnałów o spadku sprzedaży na rynku mebli, RTV i AGD

Kupon do 2000 zł na zakupy w SMS-ie? To nie Żabka, to oszuści

Inflacja w Polsce: Najbardziej dotkliwy jest wzrost cen żywności

Zobacz także: 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy