Czy 5 marca jest niedziela handlowa? Te sklepy są otwarte

Oprac.: Agnieszka Sabat
W tym roku przypada 7 niedziel handlowych. Ostatni raz Polacy mogli zrobić zakupy w niedzielę - 29 stycznia. Kiedy wypada następna niedziela handlowa? Sprawdź, czy zrobisz zakupy 5 marca.

Spis treści:
Czy 5 marca jest niedziela handlowa?
Ostatnia niedziela stycznia była niedzielą handlową. Wiele osób tego dnia wybrało się na zakupy i zastanawia się, czy również dziś uda im się to zrobić.
Jednak 5 marca 2023 roku wypada niedziela niehandlowa. Oznacza to, że dziś większość sklepów pozostaje zamknięta. Następna niedziela handlowa przypada dopiero w kwietniu, przed Wielkanocą.
Zakaz handlu w niedziele
Ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. W pierwszych latach niehandlowa była tylko pierwsza oraz ostatnia niedziela w miesiącu. Jednak w kolejnych latach rozszerzano to o kolejne dni. W roku 2023 ustanowiono 7 niedziel handlowych.
Złamanie zakazu handlu może się wiązać z wysokimi karami. Za sprzedaż w niedzielę niehandlową grozi właścicielowi od 1000 zł do 100 tysięcy zł kary. Kontrole wciąż są regularnie przeprowadzane.
Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku
W tym roku łącznie zaplanowano dokładnie tyle samo niedziel handlowych, co w 2022, czyli 7. Oto ich pełna lista:
- 29 stycznia
- 2 kwietnia
- 30 kwietnia
- 25 czerwca
- 27 sierpnia
- 17 grudnia
- 24 grudnia
Terminy niedziel handlowych nie są przypadkowe. Styczniowa niedziela bez zakazu handlu wypadała w czasie ferii zimowych, a kolejna związana jest z Wielkanocą i długim weekendem majowym. Następne dwie niedziele handlowe przypadają na weekendy na początku i końcu wakacji, a kolejne poprzedzają Boże Narodzenie.
W tych sklepach zrobisz zakupy
Zakaz handlu w niedziele obejmuje większość sklepów. Jednak są również i wyjątki od tej reguły, z której wykluczone są placówki wskazane przez ustawodawcę.
Do sklepów oraz placówek, które mogą być otwarte w każdą niedzielę, zaliczamy między innymi:
- stacje paliw,
- apteki,
- sklepy (jednak tylko w momencie, gdy sprzedawcą będzie właściciel danego miejsca lub w formie nieodpłatnej pracy, obsługiwać będą klientów członkowie jego najbliższej rodziny),
- restauracje, kawiarnie, puby,
- piekarnie i cukiernie,
- sklepy i placówki na dworcach,
- kwiaciarnie.
Czytaj również:
Zobacz także: