Reklama

Czy 4 grudnia to niedziela handlowa? Te sklepy będą otwarte

Niedziela handlowa jeszcze kilka lat temu była oczywistością, a dziś to rzadkość. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia chce wiedzieć, czy w najbliższą niedzielę 4 grudnia będzie można zrobić zakupy i jakie sklepy tego dnia będą otwarte. Kiedy wypadają niedziele handlowe w grudniu 2022?

Minęły właśnie cztery lata odkąd weszły w życie przepisy ograniczające handel w niedzielę. W 2018 r. spośród wszystkich niedziel w roku - 29 było niedzielami handlowymi. Rok później handlowych niedziel było tylko 15. W 2020 r. liczba handlowych niedziel spadła do siedmiu i od tamtego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Ostatni raz w 2022 roku niedziela handlowa wypadła pod koniec sierpnia. Przed świętami Bożego Narodzenia zaplanowano jeszcze dwie niedziele handlowe. Kiedy będzie można zrobić zakupy?

Czy 4 grudnia jest niedzielą handlową?

Wiele osób rozpoczęło już przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i zastanawia się, czy 4 grudnia to niedziela handlowa. Niestety, nie mamy dobrych wieści dla osób, które planowały wybrać się tego dnia na zakupy. 4 grudnia większość sklepów będzie zamkniętych, bowiem tego dnia przypada niedziela niehandlowa.

Reklama

Jakie sklepy będą otwarte w niedzielę 4 grudnia?

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w większość niedziel w roku (określanych potocznie jako niedziele niehandlowe) większość sklepów pozostaje zamknięta. Za złamanie zakazu handlu sklepom grozi kara finansowa od 1 tys. do nawet 100 tys. złotych. W skrajnych przypadkach notorycznego łamania prawa przewidywana jest również kara pozbawienia wolności.

Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki. Na liście sklepów oraz placówek, które mogą być otwarte w każdą niedzielę, a więc także 4 grudnia, znajdują się m.in.:

 • apteki,
 • sklepy (tylko w momencie, gdy sprzedawcą będzie właściciel danego miejsca lub w formie nieodpłatnej pracy, obsługiwać będą klientów członkowie jego najbliższej rodziny),
 • stacje paliw,
 • restauracje,
 • kawiarnie,
 • puby,
 • piekarnie i cukiernie,
 • sklepy i placówki na dworcach,
 • kwiaciarnie.

Niedziele handlowe w grudniu 2022. Kiedy będzie można zrobić zakupy?

Grudzień 2022 to wyjątkowy miesiąc pod względem niedziel handlowych. Mamy aż dwa weekendy, kiedy wszystkie sklepy będą otwarte przez całą sobotę i niedzielę. Niedziele handlowe w grudniu 2022 wypadają:

 • 11 grudnia 2022 r.,
 • 18 grudnia 2022 r.

Warto zapisać sobie niedziele handlowe w grudniu w kalendarzu, aby wiedzieć, jak rozplanować ostatnie tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas otwarte będą między innymi popularne sieci handlowe, takie jak Auchan, Lidl, Biedronka czy Kaufland.

Zobacz też:

Rząd wprowadza ważne zmiany. Nowe zasady już od 15 grudnia

Adwent 2022. Kiedy się zaczyna i ile trwa? Czy obowiązuje post?

Plaga odrzuconych wniosków o 3 tys. zł. Ty też nie dostaniesz dodatku?

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy