Reklama

Reklama

Czy 20 listopada to niedziela handlowa? Te sklepy będą otwarte

Czy 20 listopada to niedziela handlowa? W całym roku 2022 wszystkie sklepy w Polsce mogą być otwarte tylko w 7 niedziel, z czego 5 już za nami. Zostały rozplanowane w kalendarzu w taki sposób, by umożliwić obywatelom swobodne zrobienie zakupów przed istotnymi świętami czy wydarzeniami. Czy w listopadzie jest niedziela handlowa? Jakie sklepy są otwarte w niedzielę?

Czy 20 listopada to niedziela handlowa?

Wiele osób zastanawia się, czy 20 listopada to niedziela handlowa i czy w związku z tym będzie można tego dnia wybrać się na większe lub mniejsze zakupy. Niestety, większość sklepów będzie zamknięta. Dnia 20 listopada przypada niedziela niehandlowa.

Co więcej, w listopadzie niedziel handlowych po prostu nie ma. Warto o tym pamiętać i najpotrzebniejsze rzeczy zakupić jeszcze w sobotę. Jeśli jednak ktoś zapomni o czymś istotnym, może udać się na przykład do niewielkich osiedlowych sklepików, których pod pewnymi warunkami nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele.

Reklama

Jakie sklepy otwarte 20 listopada? Tam można zrobić zakupy

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w większość niedziel w roku (określanych potocznie jako niedziele niehandlowe) większość sklepów pozostaje zamknięta. Za złamanie zakazu handlu sklepom grozi kara finansowa od 1 tysiąca do nawet 100 tysięcy złotych. W skrajnych przypadkach notorycznego łamania prawa przewidywana jest również kara pozbawienia wolności.

Ustawa przewiduje jednak pewne wyjątki. Z zakazu handlu wyłączone są między innymi następujące miejsca:

 • stacje paliw
 • apteki i punkty apteczne
 • kwiaciarnie
 • cukiernie
 • piekarnie
 • lodziarnie
 • sklepy działające na zasadzie franczyzy
 • placówki handlowe, w których właściciel sam stanie za ladą
 • sklepy w punktach hotelowych, na dworcach i lotniskach
 • punkty pocztowe, w których minimum 40% zysków pochodzi z obsługi listów i przesyłek
 • sklepy internetowe i platformy internetowe
 • zakłady lecznicze dla zwierząt.

Oznacza to, że w wielu miejscach możemy zrobić zakupy nawet w niedzielę niehandlową. Dnia 20 listopada otwarte będą między innymi niektóre sklepy sieci Żabka czy Carrefour Express. Sklepy sieci Biedronka czy Lidl 20 listopada będą zamknięte.

Niedziele handlowe 2022 - kiedy zrobimy zakupy?

Czy w listopadzie jest niedziela handlowa? Niestety, w listopadzie żadna z niedziel nie jest handlowa. Do końca roku 2022 będziemy jednak mogli zrobić swobodnie zakupy jeszcze w dwie niedziele. Kiedy dokładnie?

- 11 grudnia

- 18 grudnia.

Niedziele handlowe w grudniu pozwolą nam spokojnie wybrać się na zakupy świąteczne i nabyć prezenty dla bliskich. Otwarte pozostaną też między innymi popularne sieci handlowe jak Auchan, Lidl, Biedronka czy Kaufland.

Czytaj też:

Niedziele handlowe w 2022 roku. Kalendarz dodatkowych dni na zakupy

Jeden miesiąc może zaskoczyć. Pogoda długoterminowa na zimę 2022/2023

Zobacz też:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy