Reklama

"Część sędziów odrywa się od rzeczywistości"

Ta wypowiedź potwierdza sposób, w jaki spora część środowiska sędziowskiego myśli o sobie - powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin, odnosząc się do wypowiedzi I Prezes Sądu Najwyższego ws. wynagrodzeń sędziów.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf powiedziała w środę w jednym z wywiadów, że władza lansuje obraz, iż sędziowie to tłuste koty, którzy opływają w luksusy za państwowe pieniądze.

"Spójrzmy od dołu. Przeciętny radca prawny zarabia więcej niż sędzia sądu rejonowego. 7 tys. to straszne pieniądze? Na tym szczeblu 70 proc. nominacji to kobiety. Zarobki nie są wystarczające, by mężczyźni podejmowali ten zawód. Nieco lepiej jest w sądach okręgowych, ale za te ok. 10 tys. brutto dobrze żyć można tylko na prowincji. A co jest na samym szczycie? Dobry adwokat ma się lepiej niż sędzia Sądu Najwyższego" - mówiła sędzia.

Reklama

Gowin był pytany w piątek w radiowej jedynce o komentarz do słów Gersdorf. "Nie lubię używania ostrych słów, więc nie chcę używać przymiotnika, że ta wypowiedź jest skandaliczna. Ale ona niestety potwierdza sposób, w jaki spora część środowiska sędziowskiego myśli o sobie" - ocenił.

Przypomniał wypowiedź sędzi SA Ireny Kamińskiej, która środowisko sędziowskie określiła jako "zupełnie nadzwyczajną kastę ludzi". "I słowa kasta i słowa nadzwyczajna, a teraz to, że za 10 tys. da się tylko przeżyć tylko na prowincji, to wszystko pokazuje, że spora część środowiska sędziowskiego odrywa się od rzeczywistości i zapomina o tym, że sędziowie powinni być niezawiśli. Trzeba strzec tej niezawisłości jak źrenicy oka. Ale równocześnie powinni służyć obywatelom" - dodał Gowin. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy