Reklama

Reklama

"Część Polaków daje sobie wmówić, że nam chodzi o upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości"

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro powiedział w rozmowie z Polskim Radiem, że celem zmian w wymiarze sprawiedliwości jest walka z jego patologiami, a nie upartyjnianie czy upolitycznianie sądów. W ostatnich tygodniach parlament przyjął ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Teraz te dokumenty czekają na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy.

Minister Zbigniew Ziobro ocenił, że bardzo ważną zmianą wprowadzoną w ustawie o Sądzie Najwyższym jest utworzenie w jego ramach Izby Dyscyplinarnej. Jej zadaniem ma być - jak mówił - bezstronne i skuteczne rozpoznawanie spraw dyscyplinarnych dotyczących zachowań sędziów i przedstawicieli zawodów prawniczych.

Podkreślił, że rządzący chcą, by do Izby Dyscyplinarnej trafili ludzie o nieskazitelnej uczciwości, bardzo pryncypialni, zdecydowani, którzy będą eliminować patologie z własnego środowiska i usuwać sędziów, prokuratorów oraz przedstawicieli innych korporacji prawniczych, jeśli działają nieetycznie, dopuszczają się przestępstw pospolitych bądź zachowują się arogancko.

Reklama

W ocenie Zbigniewa Ziobry, to powoduje duży opór części środowiska sędziowskiego, co - zdaniem ministra - wpływa też na odbiór społeczny reformy. Jego zdaniem, część Polaków daje sobie wmówić, że PiS-owi chodzi o upartyjnienie wymiaru sprawiedliwości.

Minister zapewniał jednocześnie, że celem reformy jest walka z ogromną patologią, która jest dostrzegana przez wielu Polaków, zwłaszcza tych, których mieli do czynienia z polskim sądownictwem. "Jestem pewien, że jeśli nie wprowadzimy nowych zasad egzekwowania odpowiedzialności dyscyplinarnej, to afery w polskim wymiarze sprawiedliwości nadal będą się pojawiać" - dodał szef resortu sprawiedliwości.

Minister Ziobro uważa, że zarzutowi upolitycznienia sądów przeczy mechanizm losowania sędziów do spraw, zagwarantowany w ustawie o ustroju sądów powszechnych. "Wykluczamy możliwość wpływu władz sędziowskich czy pośrednio ministerstwa sprawiedliwości na to, kto będzie sprawę rozpoznawał" - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem Zbigniew Ziobro.

Reklama

Reklama

Reklama