Reklama

Czeka nas mroźna zima. Takiej pokrywy śnieżnej nie było od 56 lat

Z danych Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej wynika, że zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada, jest jednym z najwyższych od 56 lat. Synoptycy informują też, że już w grudniu w Polsce temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Dla części kraju już teraz wydano ostrzeżenia przed marznącymi opadami.

Wielkość pokrywy śnieżnej na półkuli północnej jest ważnym parametrem dla meteorologów. Okazuje się, że w tym roku badacze notują rekordowe dane. 

Według NOAA/Rutgers Global Snow Lab zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi około 41 mln km2. To jeden z najwyższych wyników w ostatnim półwieczu. Średni tygodniowy zasięg i ekstrema pokrywy śnieżnej obliczono na podstawie 56-letniego okresu od października 1966 do lipca 2022.

Patrząc na mapę Rutgers Daily Snow Extent, wyraźnie widać, jak Rosja jest teraz całkowicie pokryta śniegiem. Ten widoczny jest również w całej Kanadzie i na Alasce. Jest to ważny parametr w prognozowaniu wczesnej zimy.

Reklama

Na podstawie zasięgu jesiennej pokrywy śnieżnej na półkuli północnej można przewidzieć, że zima będzie chłodniejsza niż zwykle nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej. 

Zima w Polsce. Jaka pogoda?

O tym, że tegoroczna zima w Polsce może obfitować w siarczyste mrozy, pisaliśmy  w sobotę. Z danych wynika, że już w grudniu w Polsce temperatura może spać do -20 stopni Celsjusza. 

Synoptycy ostrzegają też przed marznącymi opadami. "Dla wschodniej i północno-wschodniej części kraju zostały przedłużone ostrzeżenia meteorologiczne przed opadami marznącymi. Ostrzeżenia obowiązują do jutra (poniedziałku - red.) do g. 08:00. Zachowajmy ostrożność na drogach i chodnikach" - podaje w niedzielę IMGW.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pogoda | zima 2022 | mrozy | prognoza pogody

Reklama

Reklama

Reklama