Reklama

Reklama

CZD: Dzieci, u których stosowano leki na bazie marihuany, będą kontynuowały terapię

Pacjenci Centrum Zdrowia Dziecka leczeni preparatami na bazie marihuany będą mieli kontynuowaną terapię - zapewnił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz -Winnicki. Wcześniej neurolog z Centrum doktor Marek Bachański w związku z niedopełnieniem formalności i brakami w dokumentacji medycznej otrzymał od dyrekcji szpitala zakaz prowadzenia takiego leczenia.

Wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki powiedział, że najważniejsze jest dobro chorych na lekooporną padaczkę pacjentów, którzy zostali zaproszeni do poradni w celu ustalenia dalszej terapii. Dodał, że trzeba sprawdzić, w przypadku których chorych można zastosować inny lek, który się łatwiej dawkuje, a u których istnieje bezwzględna konieczność kontynuowania leczenia takim preparatem, jakim je rozpoczęto.

Radziewicz-Winnicki powiedział, że doktor Bachański leczył różnymi preparatami na bazie marihuany, a nawet suplementami diety. W przypadku 4 spośród 9 pacjentów wystąpił o import docelowy leków z zagranicy.

Reklama

Jak informowała wicedyrektor Centrum Zdrowia Dziecka profesor Katarzyna Kotulska -Jóźwiak, doktor Bachański nie poprosił komisji bioetycznej o pozwolenie na prowadzenie eksperymentalnego leczenia, dlatego działał nielegalnie.

Jednak oficjalnie występował o import docelowy marihuany leczniczej. Składane przez niego wnioski były pozytywnie zaopiniowane przez byłego konsultanta w dziedzinie pediatrii, a zgodę na sprowadzenie leku wydało ministerstwo zdrowia. Sprawę wyjaśnia Centrum Zdrowia Dziecka i okręgowy rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy.

Zobacz też: Ewa Kopacz o stosowaniu leczniczej marihuany

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama