Reklama

Reklama

Czarnecki, Waszczykowski i Krasnodębski wiceszefami komisji w PE

Europosłowie PiS - Witold Waszczykowski, Ryszard Czarnecki i Zdzisław Krasnodębski zostali wybrani wiceszefami trzech komisji w Parlamencie Europejskim. We wtorek o nowych stanowiskach w PE poinformowali także europosłowie lewicy - Sylwia Spurek i Robert Biedroń.

W tym tygodniu Komisje Parlamentu Europejskiego wybierają swoje nowe kierownictwa w związku z upływem połowy obecnej kadencji PE. 

Jak podaje grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w PE, Witold Waszczykowski (PiS) został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Petycji (PETI) objął Ryszard Czarnecki (PiS). Z kolei wiceprzewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) został profesor Zdzisław Krasnodębski (PiS).

We wtorek Robert Biedroń poinformował, że został wybrany przewodniczącym komisji ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia, a europosłanka Sylwia Spurek została ponownie wybrana na wiceprzewodniczącą FEMM.

Praca komisji w Parlamencie Europejskim

Reklama

Aby przygotować prace Parlamentu Europejskiego, podczas posiedzeń plenarnych posłowie są przydzielani do stałych komisji, z których każda specjalizuje się w odrębnej dziedzinie.

Każda z 20 komisji składa się z 25 - 71 posłów i każda posiada przewodniczącego, prezydium i sekretariat. Komisje parlamentarne odbywają posiedzenia raz lub dwa razy w miesiącu w Brukseli, a ich obrady są jawne.

W komisjach parlamentarnych posłowie opracowują projekty legislacyjne i sprawozdania z własnej inicjatywy, wprowadzają poprawki i głosują nad nimi, analizują propozycje Komisji i Rady oraz, w razie potrzeby, sporządzają sprawozdania, które są przedstawiane na posiedzeniach plenarnych.

Parlament Europejski może również tworzyć podkomisje i specjalne komisje tymczasowe, które zajmują się konkretnymi problemami, lub komisje śledcze w ramach swoich kompetencji kontrolnych, które służą do badania doniesień o złym stosowaniu unijnych przepisów. Przewodniczący komisji koordynują prace w ramach Konferencji Przewodniczących Komisji.

Parlament może w każdej chwili powołać komisje specjalne, które zajmują się szczegółowymi zagadnieniami. Komisje tymczasowe są powoływane na nie dłużej niż dwanaście miesięcy z zastrzeżeniem przedłużenia okresu ich funkcjonowania.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy