Reklama

Reklama

Czarnecki: Merkel nie upierała się przy kandydaturze Tuska

- Według mojej wiedzy podczas spotkania Kaczyński-Merkel nie było ustaleń, natomiast też nie było promowania czy też upierania się przez kanclerz Niemiec przy kandydaturze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej - powiedział w czwartek eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.

Czarnecki w TVP Info przyznał, że podczas rozmowy Jarosława Kaczyńskiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel nie było ustaleń dotyczących kandydatów na szefa Rady Europejskiej. Według niego, nie było również promowania ani upierania się przy kandydaturze Tuska.

Eurodeputowany przyznał, że w zeszłym roku kanclerz Angela Merkel zdecydowała się wstępnie na poparcie kandydata socjalistów.

"W zeszłym roku propozycja była zupełnie inna. Pod koniec zeszłego roku, jesienią pani kanclerz Merkel, co było elementem pewnego szerszego układu politycznego z socjalistami niemieckimi, zdecydowała się wstępnie na poparcie (kandydatury) na szefa Rady Europejskiej, kosztem Donalda Tuska, Wernera Faymanna - dwukrotnego Kanclerza Austrii, socjalisty" - powiedział Czarnecki.

Reklama

Dodał, że "w sytuacji, w której Martin Schultz powrócił do Niemiec, stał się kandydatem na kanclerza, pani kanclerz Merkel uznała, że chcąc być po raz czwarty kanclerzem Niemiec nie może pozwolić sobie na poparcie socjalisty na szefa Rady Europejskiej, ponieważ to by jej zaszkodziło w wyborach wewnętrznych w Niemczech".

Przeczytaj również:

Ryszard Czarnecki: Skończyły się czasy, kiedy Polska tylko potakiwała

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy