Reklama

Reklama

Czabański o cyfryzacji radia: Tak, ale rozsądnie

​Polskie Radio organizuje 6 października w Krakowie międzynarodową konferencję, w której uczestniczyć będą szefowie największych mediów publicznych w Europie. Celem spotkania jest rozpoczęcie poważnej dyskusji na temat kierunku, w jakim powinna podążać cyfryzacja radia na naszym kontynencie.

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podkreśla, że cyfryzacja radiofonii jest potrzebna i Polskie Radio powinno kontynuować ten proces. Dodaje, że rozumie ostrożność zarządu publicznego nadawcy, który zamroził proces cyfryzacji radia i czeka na decyzje na poziomie krajowym, a najlepiej europejskim w tej dziedzinie. - To jest kierunek, z którego nie można zawrócić, ale szybkość poruszania się w tę stronę jest sprawą nakładów i naszych możliwości finansowych  - podkreśla przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Przyznaje, że w sytuacji, kiedy większość ludzi ma analogowe radioodbiorniki, warto zastanowić się, czy więcej pieniędzy nie kierować jednak na tradycyjne sposoby nadawania. Krzysztof Czabański dodaje, że cyfryzacja to szansa na dalszy rozwój Polskiego Radia i większa oferta dla słuchaczy. - Generalnie bym namawiał, żeby poruszać się na tej drodze, ale rozsądnie - podsumowuje przewodniczący Rady Mediów Narodowych.

Na konferencji w Krakowie będą przedstawiciele państw przodujących w cyfryzacji radiofonii, ale też tych, które - podobnie jak Polska - rozpoczęły proces cyfryzacji radia i zastanawiają się, co dalej. Będą również ci, którzy uważają, że przyszłość radia jest w nadawaniu FM i w internecie.

Reklama

Prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk-Żyła podkreśla, że prowadzona przez nią firma nie chce lekkomyślnie niszczyć tego, co już zostało zbudowane w dziedzinie radia cyfrowego. Chce za to wypracować jakąś formułę dotyczącą tej technologii w całej Europie.
Europejskie Forum Radiowe pod tytułem "DAB+, radio hybrydowe i europejskie strategie cyfryzacji" odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie w czwartek w godz. 10.00 - 17.00.

Reklama

Reklama

Reklama