Cyberobrona państw NATO. Eksperci spotkają się w Krakowie
W Krakowie rozpocznie się w poniedziałek II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC - jedna z najważniejszych konferencji poświęconych tej tematyce w Europie. Jej celem jest wypracowanie strategicznych rekomendacji dla wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w Unii Europejskiej i NATO.
- W dzisiejszych czasach bezpieczeństwo państw i obywateli coraz bardziej uzależnione jest od bezpiecznego funkcjonowania w cyberprzestrzeni. Świat cyfrowy staje się również obszarem prowadzenia konfliktów, o czym świadczyć może wojna hybrydowa na Ukrainie. Nowy typ zagrożeń to wyzwanie nie tylko dla Polski, która z uwagi na swe uwarunkowania geopolityczne jest na nie szczególnie narażona, ale również dla całej Europy - przekonuje dr Joanna Świątkowska, dyrektor programowy konferencji, ekspert Instytutu Kościuszki, organizatora CYBERSEC.
Za sprawą CYBERSEC stolica Małopolski po raz drugi stanie się centrum międzynarodowej dyskusji o bezpieczeństwie cyberprzestrzeni.
Wśród prelegentów znajdują się m.in: Jamie Shea - Zastępca Sekretarza Generalnego NATO ds. Nowych Wyzwań Bezpieczeństwa; Krzysztof Szczerski - Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP; Jarosław Gowin - Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego; Anna Streżyńska - Minister Cyfryzacji; Bogdan Święczkowski - Prokurator Krajowy; Melissa Hathaway - były ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w administracji George’a W. Busha i Baracka Obamy, Starszy Doradca na Uniwersytecie Harvarda; Alastair Teare - CEO Deloitte w Europie Środkowej.
Tematyka Forum odpowiada aktualnym wyzwaniom dokonującej się właśnie tzw. czwartej rewolucji przemysłowej, w obliczu której musimy zadbać o nasze cyberbezpieczeństwo. Panele dyskusyjne CYBERSEC będą toczyły się w ramach czterech ścieżek tematycznych: Państwo, Wojsko, Przyszłość i Biznes.
W programie konferencji pojawią się również sesje specjalne dedykowane problemowi cyberprzestępczości. Wśród wiodących zagadnień tegorocznej edycji znalazły się m.in. kwestie budowy regionalnego systemu cyberbezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, cyberobrony państw NATO, walki z terroryzmem za pomocą cybernarzędzi, czy rosnącego deficytu wśród cyberspecjalistów.
Istotnym elementem prac będzie również debata na temat rozwoju funduszy wspierających start-upy w obszarze cyber, innowacyjnych produktów i usług dla cyberbezpieczeństwa, tworzenia mechanizmów efektywnej współpracy publiczno-prywatnej, a także ochrony systemów sterowania przemysłowego.
Pierwsza edycja wydarzenia CYBERSEC 2015 została wyróżniona w prestiżowym rankingu Concise Courses jako jedna z pięciu najważniejszych konferencji cyberbezpieczeństwa w Europie.