Reklama

Reklama

Coraz więcej zachorowań na nowotwory głowy i szyi

Każdego roku w Polsce wykrywanych jest 10 tys. nowych zachorowań na nowotwory głowy i szyi. Z roku na rok ich liczba rośnie.

Pod patronatem Ministerstwa Zdrowia prowadzony jest dwuletni ogólnopolski program profilaktyczny, dotyczący wykrywania tych nowotworów. Pieniądze pochodzą głównie z Funduszy Europejskich. 

Koordynatorami programu w czterech województwach: mazowieckim, podlaskim, lubelskim i świętokrzyskim są Mazowiecki Szpital Bródnowski i Radomskie Centrum Onkologii. W czwartek odbyła się konferencja prasowa z udziałem specjalistów z tych szpitali. 

Delfina Wołodkowicz z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego powiedziała, że zachorowań na nowotwory głowy i szyi będzie coraz więcej. Szacuje się, że w latach 2015 -2025 liczba wykrywanych nowotworów głowy i szyi wzrośnie o 10 proc. Obecnie stanowią one 8 proc. wszystkich zachorowań na raka u mężczyzn i 5 proc. wszystkich stwierdzonych zachorowań na raka u kobiet. Obecnie więcej zachorowań notuje się u mężczyzn. Czynnikami ryzyka jest palenie papierosów, picie mocnego alkoholu i zakażenie wirusem HPV.

Charakterystyczne objawy

Reklama

Profesor Ireneusz Kantor z Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego uważa, że z programu powinny skorzystać szczególnie osoby, które zaobserwują u siebie charakterystyczne objawy, takie jak uporczywe krwawienia z nosa, długotrwałą chrypkę, trudności w przełykaniu, przebarwienie i owrzodzenia śluzówki, zmiany guzowate w obrębie szyi. Objawy te powinny być sygnałem do kontroli u lekarza. 

W ramach ogólnopolskiego programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi będzie przebadanych 70 tys. osób w wieku od 45 do 60 lat. 

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy