Reklama

Reklama

Coraz więcej zachorowań na grypę. Kraska podał dane ministerstwa

Aktualnie notujemy ok. 100 tys. zachorowań na grypę tygodniowo - poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak podkreślił wiceszef resortu, poprzednie sezony były łagodniejsze, ponieważ przestrzegano zasad, jak dystansu i dezynfekcji. Wiceminister przypomniał również o możliwości szczepień na grup. "Do tej pory skorzystało z nich 553 tys. Polaków" - dodał.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska pytany w "Gazecie Polskiej Codziennie" o zachorowania na grypę w Polsce zaapelował o to, aby osoby z grup ryzyka korzystały w komunikacji miejskiej z maseczek, które - jak stwierdził - w pewnym stopniu przed nią chronią.

Grypa w Polsce. Waldemar Kraska: Przypominamy o szczepieniach przeciwko grypie

"Prognozujemy, że poziom wyszczepienia przeciwko grypie wyniesie ok. 6,5-7 proc. populacji. To jest trochę więcej, niż było w poprzednich sezonach, gdzie poziom wynosił nawet ok. 4 proc. Aktualne dane wskazują, że przeciwko grypie zaszczepiło się dotychczas 553 tys. Polaków - poinformował Kraska i dodał, że w poprzednim sezonie było to ok. 855 tys. Wyraził nadzieję, że w tym - ten wynik zostanie pobity.

Reklama

"Przypominam też, że szczepienia przeciwko grypie są bezpłatne dla kobiet w ciąży i seniorów powyżej 75. roku życia, a refundowane są dla wielu innych grup społecznych" - zachęcił wiceszef MZ.

Kraska zachęcił również do szczepienia przeciwko COVID-19. Wiceszef resortu zdrowia ocenił, że obecnie sytuacja epidemiczna wygląda dobrze, a wszystkie symulacje są optymistyczne, jednak "epidemia zawsze uczy nas pokory". W jego ocenie jest to dobry moment, by przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19.

Reklama

Reklama

Reklama