Reklama

Reklama

​Coraz więcej zachorowań na grypę

Od początku listopada ponad półtora miliona osób w Polsce zachorowało na grypę lub podobne infekcje wirusowe. Dokładnie przebadano ponad 980 przypadków i w jednej trzeciej potwierdzono wirus grypy. Ostatni meldunek epidemiologiczny informuje o największej liczbie zachorowań, bo u ponad 160 tysięcy osób stwierdzono infekcję.

Profesor Lidia Brydak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH podkreśla, że w ciężkich zachorowaniach diagnostyka w kierunku wirusa grypy jest bardzo ważna, aby skutecznie wyleczyć pacjenta. Wykrycie go pozwala podać choremu w krótkim czasie nowoczesne leki, które pomogą zahamować namnażanie się wirusa. Ponadto diagnostyka jest potrzebna, aby nie dawać choremu antybiotyków, które nie działają na wirusa grypy. 

Profesor Lidia Brydak przypomina, że ptasia grypa - o której wykrytych ogniskach słyszymy - nie ma zdolności przenoszenia się z człowieka na człowieka. Dotychczas nie ma udowodnionej transmisji wirusa ptasiego na człowieka, oprócz H5N1 wykrytego w 97 roku. Bardzo istotne jest, że nie ma transmisji tego wirusa z człowieka na człowieka - zaznacza profesor.

Wzrost zachorowań na grypę sezonową zanotowano, między innymi, we Francji, Hiszpanii, Belgii i Austrii. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama