Pogoda
Warszawa

Zmień miejscowość

Zlokalizuj mnie

Popularne miejscowości

  • Białystok, Lubelskie
  • Bielsko-Biała, Śląskie
  • Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie
  • Gdańsk, Pomorskie
  • Gorzów Wlk., Lubuskie
  • Katowice, Śląskie
  • Kielce, Świętokrzyskie
  • Kraków, Małopolskie
  • Lublin, Lubelskie
  • Łódź, Łódzkie
  • Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie
  • Opole, Opolskie
  • Poznań, Wielkopolskie
  • Rzeszów, Podkarpackie
  • Szczecin, Zachodnio-Pomorskie
  • Toruń, Kujawsko-Pomorskie
  • Warszawa, Mazowieckie
  • Wrocław, Dolnośląskie
  • Zakopane, Małopolskie
  • Zielona Góra, Lubuskie

Coraz mniej wody w kluczowym zbiorniku. Fala zmierza na północ

Wody w górnym biegu Odry jest coraz mniej. Słynny zbiornik Racibórz Dolny w poniedziałek wieczorem był zapełniony w nieco ponad 20 proc. Obecnie we wszystkich polderach powyżej Wrocławia wody już nie przybywa. Mimo to we wtorek zalana została część Osiecznicy. W najbliższych dniach fala wezbraniowa zacznie docierać na Pomorze Zachodnie. Choć przekroczone zostaną tamtejsze stany alarmowe, specjalista z Wód Polskich uspokaja, że wały przeciwpowodziowe powinny spełnić swoją rolę.

Zbiornik Racibórz Dolny jest obecnie zapełniony w niewiele ponad 20 proc. W środę fala wezbraniowa na Odrze dotrze do województwa zachodniopomorskiego
Zbiornik Racibórz Dolny jest obecnie zapełniony w niewiele ponad 20 proc. W środę fala wezbraniowa na Odrze dotrze do województwa zachodniopomorskiego/Patryk Ogorzałek/Agencja Wyborcza.pl/IMGW/

Fala wezbraniowa na Odrze przesuwa się na północ. Obecnie pokonuje ona województwo lubuskie i w połowie tygodnia dotrze do zachodniopomorskiego. W zbiornikach zalewowych powyżej Wrocławia wody przestało już przybywać.

Fala wezbraniowa mija Wrocław

"Wszystkie sześć polderów na odcinku [Odry - red.] od ujścia Nysy Kłodzkiej do Wrocławia przestało piętrzyć wodę" - informują Wody Polskie w serwisie X.

To oznacza, że na tym odcinku woda powoli opada. Jak podają Wody Polskie poldery Zwanowice, Rybna-Stobrawa, Brzezina-Lipki, Lipki-Oława, Blizanowice-Trestno i Oławka łącznie są w stanie przyjąć 73 mln metrów sześciennych wody.

Na wodowskazie Trestno we Wrocławiu obecnie jest 466 cm i poziom wody opada cały czas, choć powoli. Wciąż jest to powyżej stanu alarmowego, który wynosi tam 450 cm.

Coraz mniej wody w kluczowym zbiorniku

Inną oznaką przemieszczania się fali wezbraniowej na północ jest spadający poziom wody w Zbiorniku Racibórz Dolny. W poniedziałek późnym popołudniem (stan na godzinę 16:00) znajdowało się w nim około 39 mln metrów sześciennych wody. To około 21 proc. jego pojemności, która wynosi 185 mln metrów sześciennych.

Obiekt ten odegrał kluczową rolę w obronie Opola, Wrocławia i okolicznych miejscowości przed falą powodziową.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla, że obecnie "widoczna jest tendencja spadkowa na górnej Odrze oraz jej dopływach" oraz maleje liczba stacji z przekroczonym stanem ostrzegawczym.

W dorzeczu Odry obecnie ten stan jest przekroczony na 21 stacjach pomiarowych.

W dalszym ciągu jednak aktualne są ostrzeżenia hydrologiczne najwyższego, trzeciego stopnia dla Odry, Oławy, Ślęzy, Bystrzycy, Widawy, Baryczy Orli.

Tędy płynie fala

Jak poinformował rzecznik lubuskiej straży pożarnej mł. bryg. Arkadiusz Kaniak przepływająca w okolicy Cigacic fala kulminacyjna zalała dwie ulice w miejscowości Osiecznica.

Z tego powodu zamknięto odcinek drogi powiatowej 1157F prowadzącej do Szczawna - informowała krośnieńska policja. Zamknięte dla ruchu zostały ulice Nadrzeczna oraz Jana Pawła II od mostku do skrzyżowania z ulicą Marii Konopnickiej w Osiecznicy.

Urząd w Krośnie Odrzańskim wezwał kierowców do omijania ulic Chrobrego, Trakt Książęcy oraz Bohaterów Wojska Polskiego, żeby umożliwić płynny przejazd służbom ratunkowym i mundurowym "w razie potrzeby ewakuacji".

IMGW prognozuje. Kolejne miejscowości na trasie fali

Obecnie fala wezbraniowa przesuwa się na północ przez województwo lubuskie. Z zaprezentowanej przez IMGW prognozy wynika, że we wtorek szczególnie ciężka sytuacja może panować w między innymi w miejscowościach Cigacice, Nietków i Połęcko, gdzie stan alarmowy może być przekroczony od 170 do 235 cm.

Po południu fala wezbraniowa na Odrze może dotrzeć do Białej Góry - IMGW prognozuje, że w tym miejscu stan alarmowy zostanie przekroczony o 80 do 110 cm. Kolejnymi zagrożonymi miejscowościami będą Słubice, do których kulminacja powinna dotrzeć w środę, a następnie Kostrzyn nad Odrą i Gozdowice.

Potem kulminacja na Odrze dotrze na Pomorze Zachodnie.

Zachodniopomorskie czeka na falę

Jak powiedział podczas konferencji prasowej w Szczecinie wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski na razie "prognozy dla naszego województwa są dobre albo bardzo dobre".

Dodał, że do zagrożenia może dojść w powiatach myśliborskim, gryfińskim, goleniowskim, polickim i w Szczecinie.

Obecny na konferencji dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie Michał Durka dodał, że stany alarmowe w województwie zachodniopomorskim zaczną być przekraczane 25 września po południu.

27 września stan alarmowy w Gozdowicach w szczytowym momencie ma być przekroczony o około 80 cm. Potem na wodowskazie Wielinek stan alarmowy ma zostać przekroczony o około 30 cm, co według eksperta nie powoduje znacząco zagrożenia powodziowego.

- Chciałbym wszystkich uspokoić. [...] Infrastruktura techniczna jest po weryfikacji przez uprawnioną osobę i jest dopuszczona do eksploatacji. Wszystkie wały przeciwpowodziowe spełniają wymagania techniczne - podkreślił Michał Durka.

-----

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Powódź w Polsce. Na co pójdą pieniądze z UE?/Polsat News/Polsat News

INTERIA.PL/PAP

Zobacz także