Reklama

Reklama

Co z konwencją stambulską? Wiceszef MS: Nie wszystkie kraje ratyfikowały

"Nie wszystkie kraje podpisały albo ratyfikowały tzw. konwencję stambulską. Są to takie kraje jak Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Czechy, Wielka Brytania, Liechtenstein" - przypomniał wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Wcześniej minister Zbigniew Ziobro zapowiedział, że zostanie złożony wniosek o podjęcie prac, aby Polska wypowiedziała dokument.

W sobotę 25 lipca minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że w poniedziałek zostanie złożony wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej. 

Według niego, dziś nie ma żadnych rozwiązań w tzw. konwencji stambulskiej w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których byśmy nie spełniali, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe.

"Nie wszystkie kraje podpisały"

O to w niedzielę w Polsat News był pytany wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. "Nie wszystkie kraje podpisały albo ratyfikowały konwencję (stambulską - PAP). Są to takie kraje jak Litwa, Łotwa, Słowacja, Węgry, Czechy, Wielka Brytania, Liechtenstein" - przypomniał wiceszef MS.

Reklama

"Wiele krajów stwierdziło, że nie chce mieć w swoim porządku prawnym konwencji stambulskiej" - dodał Wójcik, zwracając uwagę, że w tym dokumencie jest też warstwa ideologiczna. "My jako Solidarna Polska absolutnie nie możemy się na to zgodzić" - oświadczył.

Wiceminister sprawiedliwości mówił też o tym, że "mamy bardzo dobre ustawodawstwo, które przed przemocą chroni kobiety, ale też osoby, co do których stosowana jest przemoc". Zwrócił w tym kontekście uwagę na m.in. przepisy kodeksu karnego oraz ustawę antyprzemocową, która dopiero ma wejść w życie. 

"Jest to ustawa, która przewiduje daleko idącą ochronę praw osób, co do których stosowana jest przemoc" - wskazał.

"Potężne uderzenie w rodzinę"

Wójcik podczas rozmowy podkreślił także, że "kategorycznie nie zgadzamy się na takie rozwiązania - bo to jest w konwencji - żeby próbować promować trzecią płeć uwarunkowaną społecznie i kulturowo, np. w programach edukacyjnych". 

"My jesteśmy przeciwko temu. To jest potężne uderzenie w instytucję rodziny, instytucję małżeństwa" - ocenił Wójcik.

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama