Reklama

Reklama

"Co łaska". Ile kosztuje ślub kościelny?

Od 50 do nawet 2000 zł - tyle kosztuje w Polsce ofiara "co łaska" za ślub kościelny. Ranking publikuje portal, na którym pary młode dzielą się informacjami, ile zapłaciły w konkretnych parafiach w różnych regionach kraju.

Ranking ofiar pieniężnych za ślub kościelny publikuje portal colaska.pl. Z danych zamieszczonych na stronie można dowiedzieć się, gdzie w Polsce są najdroższe, a gdzie najtańsze opłaty za sakrament. 

Przypomnijmy, że w Kościele nie obowiązuje z góry ustalona stawka za ślub. To para młoda decyduje o tym, jaką ofiarę chce przekazać parafii. Ile w praktyce wynosi ofiara "co łaska"?

Rozstrzał stawek w konkretnych parafiach jest ogromny. 

"Co łaska" za ślub kościelny, czyli ile?

Najtańsza ofiara za ślub - 50 zł - obowiązuje, według rankingu, m.in. w kościele w Różance (woj. dolnośląskie). Taką samą stawkę ma jeszcze 27 innych parafii, które pojawiły się w zestawieniu. To m.in. kościół w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie), Czudcu (woj. podkarpackie), Wałbrzychu (woj. dolnośląskie), czy Chochołowie (woj. małopolskie).

Reklama

Mniej niż 100 zł za sakrament ślubu kościelnego pary młode zapłaciły też w parafiach w: Bystrej (woj. śląskie), Babicy (woj. małopolskie), Tarnobrzegu czy Przemyślu (woj. podkarpackie).

W większości przypadków opłaty dla duchownych wahają się od 200 do 1000 zł. Jak wskazuje ranking, w jednej z parafii w Rybniku (woj. śląskie) narzeczeni zapłacili nieco ponad 200 zł, w Kaliszu (woj. wielkopolskie) - 300 zł, w Gdańsku (woj. pomorskie) - 350 zł, w Poznaniu (woj. wielkopolskie) lub Tomaszowie Mazowieckim (woj. łódzkie) - około 450 zł. Z kolei w jednej z parafii w Tychach (woj. śląskie) ofiara "co łaska" - według rankingu - wyniosła 600 zł, a w Niepokalanowie - 790 zł.

Są też parafie, w których - zgodnie z zestawieniem - pary młode zapłaciły ponad 1000 zł. To m.in. niektóre kościoły we Wrocławiu (woj. dolnośląskie), Lublinie (woj. lubelskie), Krakowie (woj. małopolskie), Jaworznie (woj. śląskie), Warszawie (woj. mazowieckie) czy Częstochowie (woj. śląskie).

Najwyższą opłatę - 2000 zł - odnotowano w 25 kościołach. Według rankingu to jedna z parafii w Warszawie, Kazuniu (woj. mazowieckie), Kołbaskowie (woj. zachodniopomorskie) czy Radymnie (woj. podkarpackie).

Ślub kościelny. Nowe wytyczne KEP

1 czerwca 2020 weszły w życie nowe przepisy o kanonicznym przygotowaniu do małżeństwa. To pierwsze takie zmiany od 30 lat. Co przewidują nowe wytyczne?

Najważniejsza zmiana dotyczy rozmowy narzeczonych w kancelarii parafialnej. Podczas tego spotkania wymagane są bardziej rozbudowane odpowiedzi na pytania księdza. Następuje dokładniejsza weryfikacja przyszłych małżonków. Odpowiedzi na część pytań nie mogą się już ograniczać się do krótkiego "tak" lub "nie".

Narzeczeni powinni zgłosić się do kancelarii parafialnej na co najmniej trzy miesiące przed zaplanowanym ślubem.

Więcej przeczytasz tutaj: Ślub kościelny. Nowe przepisy wchodzą w życie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy