Reklama

Reklama

Chmury mammatus. Niezwykłe zjawisko nad Polską

W czwartek popołudniu nad Warszawą, ale też nad Krakowem, zaobserwowano niezwykłe zjawisko - na niebie pojawiły się nietypowe chmury przypominające kulki z waty lub bąbelki. Wielu obserwatorów było zaskoczonych takim widokiem i z zaciekawieniem w mediach społecznościowych pytało - co to za chmury. Już odpowiadamy. To tzw. mammatusy.

Mammatusy są też znane jako zjawisko mamma.

Jak widać na zdjęciach zamieszczanych w portalach społecznościowych wypukłości te znajdują się w dolnej części chmur.

Najczęściej występują przy chmurach stratocumulus i cumulonimbus. Mammatusy formują się u ich podstawy lub w dolnej części kowadła.

Trąba powietrzna i grad. Straty w Librantowej

W całym kraju pogoda zmieniała się w czwartek dość gwałtownie. W wielu rejonach przeszły burze z ulewami i gradem. W okolicach Nowego Sącza, w miejscowościach Librantowa i Koniuszowa, duże zniszczenia poczyniła trąba powietrzna.

Reklama

W piątek strażacy rozpoczęli wielkie sprzątanie, m.in. usuwanie pociętych drzew i fragmentów arkusza blachy. W sumie minionej doby małopolska straż interweniowała w regionie 484 razy.

Pogoda i ostrzeżenia na piątek

Dziś pogoda powinna być już znacznie spokojniejsza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem tylko dla wschodniej część województw podkarpackiego i lubelskiego.

Ostrzeżenia drugiego stopnia - tym razem przed upałami - obwiązują natomiast dla wschodniej części kraju w pasie od Krosna, przez Siedlce do Suwałk.

Czytaj także:

Trujemy się cały rok. Smog doskwiera także latem

Moskwa: Najgorętszy czerwiec od 142 lat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje