Reklama

Reklama

Certyfikaty bezpieczeństwa. Decyzja Beaty Szydło uchylona

Decyzja byłej premier Beaty Szydło o pozbawieniu ówczesnego szefa CBA Pawła Wojtunika tzw. certyfikatów bezpieczeństwa upoważniających do dostępu do informacji niejawnych została ostatecznie uchylona. Uczynił to Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Kancelarii Premiera w tej sprawie.

O wyroku NSA poinformował we wtorek pełnomocnik Wojtunika mec. Antoni Kania-Sieniawski. Jak powiedział, orzeczenie to kończy kilkuletnią batalię sądową w tej sprawie. Oznacza to, że decyzje o cofnięciu poświadczenia bezpieczeństwa Wojtunikowi zostały ostatecznie uchylone.

- Jest duża satysfakcja. To oznacza, że wszczęcie postępowania kontrolnego w tej sprawie było bezzasadne, a wszystkie argumenty, których używał organ prowadzący to postępowanie, nie polegały na takim przedstawieniu faktów, jak rzeczywiście było. Paweł Wojtunik zachował się w tej sprawie jak człowiek honoru. Po postawieniu mu zarzutów odszedł i skierował sprawę do sądu. Patrząc na postępowanie obecnej władzy, nikt nie potrafi się dziś tak zachować - powiedział adwokat.

Reklama

Zadowolenie z rozstrzygnięcia NSA wyraził też na Twitterze Wojtunik. "Po 5 latach batalii NSA ostatecznie orzekł, że bezpodstawnie pozbawiono mnie certyfikatów bezpieczeństwa. Uzasadnienie wyroku nie zostawia suchej nitki na działaniach ABW, Kamińskiego oraz @PremierRP. Dziękuję mecenasowi @KaniaSieniawski za walkę i wiarę w sprawiedliwość" - napisał Wojtunik.

Sprawa ta ma początek w listopadzie 2015 roku. Ówczesny szef CBA Paweł Wojtunik podał się wówczas do dymisji z powodu rozpoczęcia przez ABW postępowania kontrolnego dotyczącego jego rozmowy z byłą wicepremier, minister rozwoju regionalnego Elżbietą Bieńkowską, nagranej w czerwcu 2014 roku w warszawskiej restauracji Sowa&Przyjaciele.

Po trwającym rok postępowaniu ostatecznie cofnięto Wojtunikowi certyfikat bezpieczeństwa, uzasadniając, że "nie daje on rękojmi zachowania tajemnicy". Były szef CBA odwołał się od tej decyzji do premier Beaty Szydło, lecz została ona podtrzymana. W kwietniu 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał cztery wyroki oddalające skargi Wojtunika.

Sprawa trafiła do NSA, który w lipcu 2019 roku uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez WSA w Warszawie. W lutym ub.r. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł, że decyzja byłej premier Beaty Szydło o odebraniu Wojtunikowi certyfikatów bezpieczeństwa była niesłuszna. Wyrok ten zaskarżyła Kancelaria Premiera. Ostatecznie NSA oddalił skargę KPRM i uchylił decyzję Szydło.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje