Reklama

Reklama

Ceny paliw znów pójdą w górę? Oto, dlaczego benzyna jest taka droga

Ceny paliw rosną z tygodnia na tydzień, w związku z czym wielu Polaków zadaje sobie pytanie, skąd biorą się tak wysokie notowania benzyny. Przewidywania analityków nie napawają optymizmem. Jeżeli sprawdzi się czarny scenariusz, wizja paliwa po 10 złotych na litr może stać się faktem. Dlaczego benzyna jest taka droga? Oto, co składa się na cenę paliwa.

Wzrost cen paliw już teraz poważnie odbija się na portfelach Polaków. Benzyna systematycznie drożeje, a długoterminowe prognozy analityków nie napawają optymizmem. 

W odpowiedzi na rekordową inflację rząd postanowił obniżyć kwotę podatku VAT oraz akcyzy na paliwo. Jednak ceny na stacjach benzynowych i tak przyprawiają o zawrót głowy. 

Sytuacja na rynku paliw jest nieprzewidywalna, a kwoty na licznikach wzrastają z tygodnia na tydzień. 

Ceny paliw wciąż rosną. Niedługo benzyna po 10 złotych za litr?

Ceny paliw w Polsce już teraz oscylują w granicach około 8 złotych za litr, a - jeśli sprawdzi się czarny scenariusz - może być jeszcze gorzej. Eksperci nie wykluczają bowiem, że cena benzyny niedługo może przekroczyć nawet 10 zł za litr. 

Reklama

Jakub Bogucki w swoich przewidywaniach zaznaczył jednak, że na ewentualną podwyżkę ceny paliw wpływ będą miały decyzje rządu o wydłużeniu tarczy antyinflacyjnej, która jak na razie obowiązuje do końca lipca. 

Eksperci uważają, że są dwa realne scenariusze rozwoju cen na stacjach benzynowych - może ona drastycznie wzrosnąć lub delikatnie spaść. 

Ekonomista Marek Zuber w rozmowie z "Super Expressem" stwierdził, że cena paliwa będzie zależeć także od porozumienia pomiędzy USA, Arabią Saudyjską i Iranem co do zwiększenia wydobycia ropy. Oczywiście kluczowa będzie również reakcja Kremla na kolejne unijne sankcje.

Średnie ceny paliw w Polsce. Po ile benzyna Pb 95?

Według analizy e-petrol.pl z dnia  08. 06. 2022 średnie ceny detaliczne paliwa w Polsce w PLN za litr kształtują się następująco: 

  • Pb 95 - 7,95 zł/litr
  • ON - 7,50 zł/ litr
  • LPG - 3,57 zł/ litr

Dlaczego benzyna jest taka droga? Czynniki, które składają się na cenę benzyny

Za Pb 95, którym najczęściej tankujemy samochody osobowe, płacimy niewiele poniżej 8 złotych za litr. Dlaczego benzyna jest taka droga?

Czynniki, które składają się na aktualną cenę benzyny Pb 95 to:

  • Cena hurtowa w rafinerii, która stanowi 72,3 % ceny paliwa
  • Opłata akcyzowa, która stanowi 17,5 % ceny paliwa
  • Opłata paliwowa, która stanowi 1,9 % ceny paliwa 
  • Opłata emisyjna, która stanowi 1 % ceny paliwa 
  • Podatek VAT, który stanowi 7,3 % ceny paliwa

Czytaj również:

Ceny paliw ciągle rosną. Najgorsze jeszcze przed nami?

Inflacja jest na całym świecie. Ale nie taka sama 

Rząd zapowiada spadek cen węgla. Padła konkretna data

 Zobacz także:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy