Reklama

Reklama

CBŚP zatrzymało 11 osób. Część z nich to pseudokibice Ruchu Chorzów

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 11 osób związanych z tzw. Psycho Fans, czyli grupą pseudokibiców Ruchu Chorzów, oraz z inną organizacją przestępczą o charakterze zbrojnym. Według ustaleń śledczych dwóch podejrzanych miało okraść klub, któremu kibicowali.

Rzeczniczka CBŚP, nadkomisarz Iwona Jurkiewicz przekazała, że w minionym tygodniu policjanci biura śledczego wspólnie z funkcjonariuszami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Katowicach przeprowadzili działania w województwach śląskim, opolskim, mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.

- W efekcie zatrzymano 11 osób, a trzech podejrzanych doprowadzono z aresztu śledczego, gdzie przebywali w związku z toczącymi się przeciwko nim postępowaniami. W trakcie akcji zabezpieczono broń palną, amunicję, maczetę, bagnet, noże oraz środki odurzające. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono pieniądze oraz markowe zegarki o łącznej wartości blisko 150 tys. zł - poinformowała nadkom. Jurkiewicz.

Reklama

Narkotyki, włamania, wyłudzenia

Prokurator przedstawił podejrzanym łącznie 66 zarzutów. Dziewięć osób miało należeć do "Psycho Fans", a kolejne pięć do innej zbrojnej grupy przestępczej. Kolejne zarzuty dotyczą obrotu znacznymi ilościami narkotyków, w tym 94 kg marihuany, 96 kg amfetaminy, 12 kg mefedronu oraz 11 tys. sztuk tabletek ecstasy.

Część z podejrzanych usłyszała zarzuty handlu i nielegalnego posiadania broni palnej, rozboju z użyciem niebezpiecznych przedmiotów. Z ustaleń śledztwa wynika, że dwaj podejrzani w styczniu 2009 roku włamali się do pomieszczeń Ruchu Chorzów. - Obezwładnili pracownika ochrony, zniszczyli mienie klubowe powodując straty oszacowane na blisko 7 tys. zł i skradli prawie 24 tys. zł w gotówce oraz laptop - powiedziała nadkom. Jurkiewicz. 

Prokuratura Krajowa podała, że "w trakcie kolejnego włamania łupem sprawców padło ponad 120 ton liści tytoniu o wartości ponad 255 tys. euro, a innym razem 525 tys. zł w gotówce".

Zarzuty dotyczą również wyłudzeń VAT poprzez poświadczenie nieprawdy w fakturach i tzw. zbrodni VAT-owskiej oraz prania pieniędzy. Podejrzani mieli dokonać uszczupleń podatku w wysokości prawie 9 mln zł. O wyłudzenia VAT na podstawie fałszywych dokumentów sprzedaży "projektów inwestycyjnych" (o łącznej wartości 50 mln zł) podejrzany jest m.in. Maciej M. "Maślak" i Łukasz L. "Lucky", za co grozi im nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Znęcał się nad mężczyzną z niepełnosprawnością. Usłyszał zarzuty

Sprawa "Psycho Fans": 107 osób z aktami oskarżenia

Na wniosek prokuratury sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec 11 osób, kolejne dwie zostały objęte poręczeniem majątkowym, policyjnym dozorem, mają także zakaz opuszczania kraju. Prokurator nie zastosował środków zapobiegawczych wobec jednej osoby, która odbywa obecnie karę bezwzględnego pozbawienia wolności.

Zatrzymania "Psycho Fansów" były kolejnymi w wielowątkowym śledztwie nadzorowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. PK skierowała przeciwko pseudokibicom Ruchu Chorzów już 17 aktów oskarżenia, obejmujących 107 osób należących do grupy pseudokibiców lub z nią powiązanych. Aktualnie w sprawie podejrzanych jest 69 osób. Przedmiotem śledztwa jest działalność grupy w latach 2008-2018.

Przekaż 1 proc. na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy